Tipy a rady, jak se připravit na přijímací pohovor

Tipy a rady, jak se připravit na přijímací pohovor

Gratulujeme! Pozváním na přijímací pohovor jste o krok blíže k novému zaměstnání a většinu svých konkurentů jste nechali za sebou. Teď hlavně neusnout na vavřínech a o tom, že jste vítězný kandidát přesvědčit i osobně. Jak se předvést v tom nejlepším světle v této životně důležité konverzaci? Jak se připravit, co si vzít na sebe a na co si dát pozor? 

Způsob vyjadřování: K VĚCI

Není pochyb o tom, že budete během pohovoru nervózní. A navíc čím víc budete o zaměstnání stát, tím silněji nervozita udeří. Tento stav napětí a neklidu silně ovlivňuje i naše vyjadřování. Někoho sráží na kolena, začne koktat nebo šeptat, potit se a červenat. Někdo se ho naopak snaží utlumit vzletnými gesty, hlučným a zmateným brebentěním. Stěžejní otázkou je, do jaké míry jste schopni tento stav ovládnout? V rámci příprav na pohovor, je nezbytné najít způsob, jak při něm zůstat sebevědomě uvolněný, mluvit pomalu, zřetelně a odpovídat konkrétně k věci.

Všemocná zbraň: ÚSMĚV

Sekretářka před kanceláří se na vás bude tvářit jako na třídního nepřítele. Celé oddělení bude kmitat jako na drátkách a vyvolávat pocit, že na vás nezbývá ani vteřina času a vy vlastně jen zdržujete od práce. Nenechte se rozladit! Zůstaňte zdvořilí a přátelští – klíčovým slovem je zde úsměv. A i když se pohovor nebude vyvíjet podle vašich představ, vždy buďte otevření ke kritice, slušní a sdílní.

Vizitka osobnosti: OBLEČENÍ

Pro různé obory a odvětví platí i různý dress code. Proto si raději předem zjistěte, zda má firma svůj kodex oblékání (například v bankách nebo pojišťovnách se na něj klade veliký důraz) a řiďte se jím. Správně zvolené, decentní, čisté, vyžehlené a dobře padnoucí oblečení je jedním z prvních ukazatelů toho, že je váš zájem o zaměstnání seriózní. 

Méně znamená více: DOPLŇKY

Nejen vaše oblečení výrazně ovlivní první dojem. I s vašimi módními doplňky je třeba zacházet velice opatrně. Jak už název napovídá, jejich funkcí je váš outfit doplnit, ne na sebe strhnout všechnu pozornost. Mužům se jako doplněk doporučují vkusné, elegantní pánské hodinky, eventuálně snubní prsten. Ženám jsou dovoleny 3 esteticky sladěné doplňky nebo šperky jako jsou například dámské hodinky, náramek, náušnice.

Na co dát pozor: 5 NEJVĚTŠÍCH FAUX-PAS

V rámci posuzování celkového zevnějšku věnují personalisté velikou pozornost několika malým hříchům, kterým je radno se vyvarovat:

  1. špína za nehty nebo na botách,
  2. nadbytečný nános nevhodného make-upu,
  3. zápach, který může být způsoben potem (nervozita zvyšuje pocení, určitě nezapomeňte použít antiperspirant), jídlem (smažené topinky s česnekem si raději dejte až po pohovoru), ale i parfémy (i ta nejlepší vůně může při nadměrné aplikaci působit poněkud nepříjemně)
  4. neúměrně hluboký výstřih nebo příliš krátká sukně
  5. piercingy, tetování, dredy

Profil na sociálních sítích: PREZENTATIVNÍ

V období, kdy si hledáte nové zaměstnání, rozesíláte životopisy a procházíte přijímacími procesy do nových zaměstnání, nezapomínejte i na svou prezentaci na internetu. Berte v potaz, že veřejně přístupné informace si může prohlédnout kdokoliv, i nový potencionální zaměstnavatel. Proto se snažte citlivý obsah na svých profilech smazat nebo alespoň skrýt. Určitě souhlasíte, že fotky z divokých mejdanů na facebooku nebo nevhodné komentáře o bývalém zaměstnavateli na instagramu by se personálnímu oddělení příliš nezamlouvaly.

Záruka úspěchu: PŘÍPRAVA

Každý pohovor má sice jiný průběh, ale některé otázky a témata se často opakují. Stejně jako fakt, že kromě vaší profesní kariéry bude středem pozornosti personalistů i vaše osobnost. Proto vám budou během pohovoru položeny otázky týkající se například vašich silných a slabých stránek, volnočasových aktivit nebo osobních zkušeností s kolegy a vedoucími. Poproste někoho z vašeho okolí, kdo by s vámi udělal pohovor na zkoušku. Zní to dětinsky, ale je to velice efektivní technika, aby vás konkrétní konverzační situace v ostré verzi nezaskočila.

Rada nad zlato: AUTETIČNOST

To, co vás dělá jedinečným originálem je tím nejzajímavějším, co můžete nabídnout. Pokuste se odpoutat od průměru a neodpovídat tak, jako zbytek kandidátů. Co přesně to v praxi znamená? Například to, že na otázku: „Čemu se věnujete ve volném čase?“ neodpovíte otřepaně: „Sportu, vaření a četbě, “ ale upřesníte a zosobníte vaše koníčky například takto: „Hraji závodně volejbal, zdokonaluji se v umění sushi a mám slabost pro severské detektivky.“ Tím záhy probudíte sympatie a poskytnete zajímavé výchozí body pro pro příjemný smalltalk.

Základní pravidlo: NIC NEŽ PRAVDA

Ale pozor! Originálně a autenticky zaujmout neznamená, že ze sebe uděláte lamače rekordů, který plynule mluví japonsky a v mezičase zachraňuje ohrožené druhy. Nesnažte se zabodovat za každou cenu a nikdy se nesnižujte k polopravdám nebo lžím. Nikdo není dokonalý a každý z nás se má ještě dost co učit, buďte tedy upřímní a netvrďte, že něčemu rozumíte a něco ovládáte, pokud to není pravda. Věnujte však pozornost kladným formulacím! Neříkejte věty jako „to neumím“ nebo „to nedokážu“, ale raději potěšte svého budoucího zaměstnavatele ujištěním „rád se to naučím“.

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení