Jak se přihlásit na úřad práce?

Jak se přihlásit na úřad práce?

Začněme několika přesvědčivými důvody, proč je registrace na Úřadu práce dobrý nápad. Tedy samozřejmě v případě, pokud nemáte zajištěnou novou práci. Hlavním posláním Úřadu práce je, jak už jeho název napovídá, zprostředkování vhodného zaměstnání evidovaným uchazečům. Při splnění zákonem stanovených podmínek vám bude vyměřena i finanční podpora v nezaměstnanosti. Tento příspěvek může v prvních měsících dosahovat až 65% vašeho posledního průměrného měsíčního výdělku. Další podstatnou výhodou je fakt, že se vám doba evidence na Úřadu práce započítává do odpracovaných let. A konečně jde o úhradu povinného zdravotního pojištění.  

Zdravotní pojištění 

Nejlogičtější první krok při při ztrátě zaměstnání, je tedy směrem k nejbližšímu Úřadu práce. A to i v tom případě, že už máte výhledově domluvený nástup do nové práce ale termín nástupu je například až na několik týdnů nebo měsíců. Aby vám nevznikl nekrytý den ve zdravotním pojištění, musí poslední den v zaměstnání navazovat na první den v evidenci uchazečů a naopak. 3denní zákonná lhůta pro registraci na Úřadu není na vyskakování, proto není radno návštěvu zbytečně odkládat. V případě středoškolských absolventů je poslední státem hrazený den 31. srpen. Vysokoškolákům je hrazen měsíc po složení závěrečné státní zkoušky. 

Registrace

Žádost o zprostředkování zaměstnaní a žádost o podporu v nezaměstnanosti vyplníte osobně na příslušném Úřadu práce, pod který spadáte na základě svého místa trvalého bydliště. Pokud jste tedy z Olomouce, tak hledejte Úřad práce Olomouc. Formuláře jsou předem dostupné na portálu www.mpsv.cz.

Co si vzít s sebou na Úřad práce?

  • občanský průkaz (doklad k ověření totožnosti, státního občanství a trvalého pobytu), 
  • výpověď nebo dohodu o skončení pracovního poměru (zápočtový list), doklad o ukončení samostatně výdělečné činnosti nebo doklad o ukončení studia (vysvědčení), 
  • evidenční list důchodového pojištění,
  • potvrzení o výši průměrného měsíčního výdělku, u OSVČ je to vyměřovací základ, 
  • lékařský posudek, pokud máte nějaké zdravotní omezení,  
  • doklad o výkonu činnosti, která nebrání zařazení do evidence úřadu práce, ale mohla by mít vliv na výpočet podpory v nezaměstnanosti.

Víc povinností než výhod? 

Buďme rádi, že je v naší zemi záchranná sociální síť natolik rozvinutá, aby mohla služby úřadu práce poskytovat. Registrace na Úřadu práce přináší řadu povinností, jako je doložení potřebných potvrzení, účast na pravidelných schůzkách a poskytování potřebné součinnosti s úředníky. Zároveň je ale základní jistotou a odrazovým můstkem pro novou etapu vašeho profesního života. A abychom to nezamluvili, také pamatujte, že až nové zaměstnání najdete, mezi vaše povinnosti patří i odhlášení ve lhůtě osmi kalendářních dní.  

Pracák strašák 

Na rovinu si ale řekněme, že být evidován v této instituci není žádná chlouba. Podpora v nezaměstnanosti pokryje nejnutnější náklady jen krátce a dlouhodobá nezaměstnanost může vést až k psychickým problémům, pocitům méněcennosti a v dnešní době i sociálnímu vyloučení. Proto nespoléhejte výhradně na schopnosti Úřadu práce, ale především na ty vlastní a pusťte se do hledání nového zaměstnání na vlastní pěst. 

Budoucnost nepočká

Podívat se na pár internetových portálů s nabídkami práce ( jobs.cz, dobraprace.cz), na webové stránky firem, které své zaměstnance aktivně hledají (my nabízíme práci v Olomouci, mrkněte na volná místa), stáhnout si mobilní aplikaci (Práce za rohem) nebo přečíst pár inzerátů vás nebude nic stát. Jistě si najdete čas na sepsání přehledného životopisu a hezkého motivačního dopisu pro potenciálního zaměstnavatele. A kdo ví, jestli na vás skvělá pracovní příležitost už někde nečeká. 

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení