Učení cizích jazyků je téma, které nenechává nikoho klidným. Někdo je dokonce zcela fascinován plynulou znalostí jazyka u svých kolegů nebo přátel. U fascinace to ale nemusí nutně končit. Nekonečnému listování v tlustých slovnících už navždy odzvonilo a jazykové vzdělávání je nyní snazší než kdykoliv v historii. Také už není otázkou času nebo peněz, ale závisí jedině na vhodně zvolené metodě a nefalšované touze se učit.
Jazykový kurz v agentuře
Nejen agentury, ale i jazykové a večerní školy, různé instituty a centra celoživotního vzdělávání se zabývají výukou jazyků. V případě, že máte jednu z těchto institucí v místě bydliště a jste ochotni uvolnit potřebné finance, je to logický první krok za vysněnými jazykovými znalostmi. Skupinové učení je perfektní k seznámení se stejně smýšlejícími lidmi, kteří zájem o cizí jazyk ještě umocní. K motivaci dobře slouží i osobní pocit v rámci skupiny. Nikdo přeci nechce vypadat před ostatními nepřipravený nebo je ve výuce brzdit.
Online výuka
Může se dokonce stát, že vás nový jazyk chytne natolik, že se budete chtít učit ještě rychleji. V tomto případě by bylo skvělé jazykový kurz začít kombinovat ještě s jinou metodou učení. Ideálně takovou, na kterou v kurzu nezbývá dostatek času, třeba konverzací. A protože svět přeje online řešením, nabízí se poměrně dobře dostupná a flexibilní varianta výuky přes Skype, Facetime nebo WhatsApp. Vhodného lektora najdete třeba na www.naucim.cz. A nebo vyhledejte kontakt přímo s rodilým mluvčím.
Mobilní aplikace
Za tímto účelem vznikla mobilní aplikace Tandem, kde si lze formou chatu popovídat v jakémkoliv jazyce. Pokud to stále nestačí a vy se chcete učit v každé volné chvilce, pak si v obchodě s aplikacemi stáhněte i další populární appky jako třeba Duolingo, Babbel, Mondly a nebo třeba Mooveez, která učí prostřednictvím filmů.
Filmy a seriály s titulky
Právě cizojazyčné filmy s titulky totiž nabízí levnou a snadno dostupnou alternativu k autentickému jazykovému prostředí. Z kontextu lze mnoho výroků pochopit, aniž by bylo nutné znát všechna jednotlivá slova. Tímto způsobem dochází k přirozenému rozšiřování slovní zásoby, takzvanému naposlouchání užitečných výrazů a idiomů a získání určitého smyslu pro daný jazyk.
Cizojazyčné knihy a časopisy
Čtení cizojazyčných knih a časopisů je sice jeví jako nesmírně zdlouhavé, protože je třeba nepřetržitě vyhledávat překlad jednotlivých slov a spojení, ale tím víc se jednotlivá slovíčka zapíšou do šedé kúry mozkové a studium se stane efektivnější. Není nutné hned zpočátku sahat po historických románech nebo naopak volit snadnou cestu v podobě bilingvní, jinak také zrcadlové literatury. Lepší je zvolit snadnější texty, najít si zalíbení v pomalém tempu a neklást si vysoké cíle. Při troše trpělivosti se z tohoto způsobu učení může stát i určitý způsob relaxace.
Cestovatelské plány
A protože umí být touha samouka skutečně bezbřehá, proč nezajít ještě dál? Kromě výše uvedeného si lze splnit sen o plynulé znalosti cizího jazyka i radikálněji. Odjet za ním. Na dlouhou dovolenou, studijní pobyt nebo pracovní stáž. Nic z toho ale nebude hned, je třeba si počkat minimálně do příštího léta. Už teď si ale můžete pomalu připravovat detailní itinerář se všemi místy, památkami, slovními spojeními a větami, které by se v dané destinaci mohly hodit. Vidina cestování na vlastní pěst do země, kde se nedomluvíte, může být dokonce stresující. Tuto negativní emoci ale lze využít jako nástroj motivace a zabít tak rovnou dvě mouchy jednou ranou. Stát se perfektním průvodcem na vaší příští dovolené a prohloubit své jazykové schopnosti.
Mohlo by tě zajímat
- Hledáš práci v Olomouci? Podívej se na naši nabídku práce.
- Sleduj nás na Facebooku.
- Sleduj nás na Instagramu.
- Pořiď si parfémy a hodinky v našem e-shopu.