3 jednoduché kroky jak ušetřit peníze z výplaty

3 jednoduché kroky jak ušetřit peníze z výplaty

Máte své osobní finance pod kontrolou? Přemýšlíte, jak ušetřit peníze z výplaty? Víte, za co a kolik každý měsíc utrácíte? Pokud chcete mít své finance více pod kontrolou, tento článek je věnován právě vám. V následujících 3 krocích si vytvoříte účinný systém, díky kterému si vaše těžce vydělané peníze vycvičíte tak, že pro vás budou pracovat bez přestávky celé dny, měsíce i roky. A vytvoříte si nové návyky, které vám pomohou zrealizovat vaše velkolepé plány

1. Vytvořte si tabulku příjmů a výdajů

Abychom mohli spravovat vlastní finance, musíme si v nich nejprve udělat pořádek. Vytvořte si proto tabulku všech svých příjmů a výdajů a ihned tak uvidíte, jak si po finanční stránce vedete. Pro někoho může být takové prozření možná nepříjemné, ale bez tohoto kroku se dál prostě nehneme. Tak hlavu vzhůru a hurá do vyplňování tabulky. 

Do tabulky zaznamenejte všechny pravidelné příjmy a výdaje. Sepište si své měsíční náklady na nájem, elektřinu, splátky půjček, dopravné, mobilní tarif, permanentku do fitka, restaurace, zábavu a další. Pokud vaše platba odchází pouze 1x ročně (např. u pojištění automobilu), rozdělte ji do jednotlivých měsíců (v tomto případě ji vydělíme 12).

Nyní se na tabulku ještě jednou podívejte a projděte si řádky ve sloupci výdaje. A odpovězte si na následující otázku “Opravdu je tento výdaj nezbytný a nešlo by na něm ušetřit?”. Pokud se vám totiž podaří některé výdaje snížit, získáte další volné finance, které budete moci využít k budování vašeho finančního bohatství.

2. Vytvořte si obálky na nepravidelné výdaje

Myslete dopředu a začněte si šetřit na výdaje, které přijdou třeba až za měsíc, půl roku nebo za rok. Založte si obálku na domácnost a až se vám porouchá pračka, finance budete mít po ruce. Vyhnete se tak situaci, kdy jste nuceni si brát na daný spotřebič úvěr a platit tak další poplatky s ním spojené. Stejným způsobem si založte obálky na opravy auta, na dovolenou a také obálku Finanční rezerva.

Pokud si chcete koupit nový mobil, televizi, auto či jakoukoliv jinou dražší věc, nekupujte si ji hned. Založte si pro tuto věc obálku a pravidelně si do ní spořte částkou, která příliš nezatíží váš měsíční rozpočet. Tato metoda odloženého nákupu přináší ještě jednu výhodu, často se totiž rozhodujeme ke koupi daně věci pouze na základě nějakého pocitu, ne racionálně. Často tedy po několika týdnech dojdete ke zjištění, že danou věc vlastně nepotřebujete.

V jednotlivých obálkách si stanovte cílovou částku, kterou chcete našetřit. A jakmile se vám podaří obálku naplnit, můžete své volné finance přesunout do speciální obálky Investice, o které si povíme více v následujícím odstavci.

3. Kouzelná obálka s názvem Investice

A nyní přichází na řadu to nejlepší. Založte si obálku, která vám pomůže uskutečnit vaše velké plány. Zde si budete střádat peníze, které později investujete a necháte je pracovat za vás. Jen ať pro vás tvrdě pracují 24 hodin denně, vy jste se přeci také nadřeli, abyste je získali. Svou formu investice vybírejte důkladně a stanovte si také míru rizika, kterou jste ochotni akceptovat. Ta se může výrazně lišit s různým věkem, výší investovaných financí a také vašimi plány do budoucna. A nebojte se stanovovat si velké cíle, každý může v dnešním světě téměř neomezených možností dosáhnout finanční svobody. Na závěr si připomeňme jedno z nejdůležitějších pravidel pro investování “Nikdy nedávejte všechna vajíčka do jednoho košíku”.

Možností, jak ušetřit, je spousta a každý si musí zvolit tu, která mu nejvíce vyhovuje. V každém případě je vždy zapotřebí určitá dávka disciplíny, která je však zároveň klíčem pro získání kontroly nad svými financemi. 

Pokud si myslíte, že by tento článek mohl pomoci i někomu jinému, sdílejte jej s ostatními. 

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení