V Česku už několik let panuje rekordně nízká nezaměstnanost, která je skvělým ukazatelem ekonomického růstu, ale zároveň komplikuje život firmám. Čím vyšší je zaměstnanost, tím obtížněji se kvalifikovaná pracovní síla hledá. Řešení této problematiky přichází v podobě aktivnějšího přístupu personální firemní politiky a služeb personálních agentur. Personální agentury sice plně nenahradí HR oddělení, ale jako poskytovatel služeb jsou čím dál více vyhledávaným partnerem v oblasti lidských zdrojů.
Personální agentura vs. úřad práce
Je chybné si myslet, že personální agentura funguje stejně jako úřad práce, pouze v soukromém sektoru. Především je třeba chápat, že personální agentura tu není prioritně pro uchazeče o zaměstnání, ale pro klienta, tedy firmu, která si za nalezení vhodného kandidáta platí.
První krok
Prvním článkem v řetězu náborového procesu je vždy firma, která personální agenturu kontaktuje s konkrétní poptávkou po zaměstnanci. Některé firmy se dnes už ani na jiný způsob hledání svých pracovních sil nespoléhají.
Proces se dává do pohybu
Personální agentura nejprve využije svou databázi registrovaných uchazečů s konkrétními profily a kontaktními údaji. Dále dostupnou pozici zveřejní na svých webových stránkách, partnerských portálech a začne hledat i prostřednictvím sociálních sítích, jako je například LinkedIn. Různé servery práce, ale i placené reklamy na internetu jsou také osvědčenými prostředky pro náboráře. Cílem všech těchto akcí je najít toho nejlepšího možného uchazeče pro klienta.
Užší výběr
Poté se v personální agentuře začnou porovnávat jednotlivé profily uchazečů s požadavky klienta podle dosaženého vzdělání, délky praxe, jazykové vybavenosti a dalších předpokladů pro výkon vypsané pozice. Budete-li mít to štěstí, že ze všech došlých i evidovaných životopisů vyberou právě ten váš, personální agentura vás kontaktuje a pozve na schůzku.
Poznej svého pomocníka
Na této schůzce se seznámíte se svým konzultantem, kontaktní osobou, která vám bude k dispozici během celého procesu náboru. Povedete s ním pohovor, pomyslné předkolo skutečného výběrového řízení a pokud vás právě on shledá jako vhodného kandidáta a vaši šanci na zaměstnání skutečně reálnou, odešle vaše portfolio klientovi.
Příprava na pohovor
V případě, že se vaše podklady zalíbí, následuje opětovný kontakt s konzultantem, od kterého se dozvíte ještě konkrétní termín pohovoru spolu s přesnějšími informacemi o tom, jakým způsobem bude přijímací řízení probíhat, jak se na něj připravit, na co se při své prezentaci zaměřit a nebo si naopak dát pozor.
Vítězství bez boje
Pokud vše proběhlo jak má, tedy že odhad personální agentury na to, že jste ideálním kandidátem byl správný, stejně jako pokyny vašeho konzultanta, a vy jste u pohovoru nezazmatkovali, je skutečně veliká šance, že ke zprostředkování zaměstnání dojde a vy se můžete těšit na podepsání pracovní smlouvy.
Všechno špatné, pro něco dobré
Samozřejmě to nemusí vyjít hned na první pokus. Na některá volná místa je počet uchazečů až závratný. Rozhodně se nenechte počátečním neúspěchem odradit, ale naopak z něj vytěžit maximum. Během další schůzky v personální agentuře se zeptejte na důvody, proč se tak stalo a zda neexistuje něco, co bylo šlo ve vaší prezentaci napravit, případně kterých chyb se lze příště vyvarovat.

Mohlo by tě zajímat
- Hledáš práci v Olomouci? Podívej se na naši nabídku práce.
- Sleduj nás na Facebooku.
- Sleduj nás na Instagramu.
- Pořiď si parfémy a hodinky v našem e-shopu.