Vztah na pracovišti - ano nebo ne?

Vztah na pracovišti – ano nebo ne?

Pocit zamilovanosti patří mezi ty nejkrásnější na světě. Motýli v břiše, vlny pozitivní energie, dávky endorfinu a celý svět je najednou tak nějak krásnější a lepší. A co když se tohle všechno odehrává v prostoru mezi zasedací místností a firemní kantýnou? Jakým způsobem ovlivní všechna tahle krása náš osobní život víme, ale co ten pracovní?

Flirt nebo láska?

Pokud Amorův šíp skutečně zasáhl svůj cíl a vy si nemůžete pomoct, zachovejte alespoň pár týdnů diskrétnost. Přiznání skutečnosti, že se v práci zabýváte nepracovními záležitostmi neprospěje ani vám, ani vašemu objektu touhy. Navíc se v této čekací lhůtě blíže poznáte a zjistíte, zda se počáteční vytržení začne vyvíjet ve vidinu společné budoucnosti. I když bychom si to přáli, každá pracovní lovestory není předurčena ke šťastnému vztahu, tak proč chodit s kůži na trh předčasně.

Když je láska silnější

V práci se přiznejte až když si budete oba opravdu jistí svými city. Většina společností má pro lásku pochopení, ví že ji nelze zabránit a už vůbec ne ji zakázat. Vztahy na pracovišti jsou proto obvykle přijímány bez problémů, někdy dokonce vítány, protože prý zlepšují pracovní atmosféru v kolektivu. Samozřejmě to může fungovat pouze tehdy, pokud pár ví, jak se chovat. 

Profesionalita na prvním místě

Partnerský vztah mezi spolupracovníky vyžaduje vysokou míru opatrnosti a profesionality od obou. Jistěže počáteční zaslepení láskou vám dodá křídla i pocit, že spolu dokážete hory přenášet, ale křehkost „lásky na pracovišti“ bývá opravdu nevyzpytatelná. Oba zúčastnění by si měli být vědomi zejména toho, že musí být schopni systematicky oddělovat pracovní a osobní rovinu a nenosit si vztahové záležitosti do práce i naopak.

„Nechte si to na doma!“

Pro mnoho párů se stane dlouhodobá objektivní spolupráce zátěží. Bez upřímné komunikace a otevřených diskusí o tom, čím přesně váš vztah trpí, to půjde těžko. Takovéto rozhovory ale veďte mimo pracovní dobu stejně jako veřejné projevy náklonnosti. Za pomrkávání, držení rukou, líbání a mazlení, stejně jako používání různých přezdívek, jako například „broučku“ nebo „beruško“ váš v práci fakt nepochválí. Pokuste se chovat co nejvíce normálně, jinak se brzy stanete středem vtípků vašich kolegů a nebo také závistivých pohledů kolegyň.

Něco není ani v lásce dovoleno

V rámci pracovní smlouvy jste možná podepsali i dohodu o mlčenlivosti, ochraně informací a zákazu jejich šíření třetí stranám. I když je vám to možná proti srsti, protože chcete být k partnerovi absolutně upřímní, z hlediska morálních zásad a slušnosti vůči zaměstnavateli i ostatním zaměstnancům, je tato dohoda vždy nadřazena milostnému vztahu. Proto s partnerem nikdy nehovořte o plánovaných personálních změnách, obchodních strategiích a dalších tajných plánech společnosti, ke kterým máte přístup pouze vy.

Mlčeti zlato podruhé

Stejně tak by bylo velice nerozumné nechat šířit v kuloárech detaily z vašeho soukromého života. Některé vzrušující podrobnosti si raději nechte pro sebe. Nebo se jimi pochlubte pouze rodině a dobrým přátelům mimo váš profesní okruh. Opatrujte si svou lásku a zbytečně ji nenasazujte oprátku. Snadné to jistě nebude, ale kdo přežije zkoušku ohněm v podobě vážné známosti na společném pracovišti, získá pevný a kvalitní vztah třeba i na celý život.

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení