Tipy pro minimalizaci negativity na pracovišti

Tipy pro minimalizaci negativity na pracovišti

Ve špatné atmosféře je nesmírně obtížné být kreativní a dosahovat dobrých výsledků. Nešťastné myšlenky zaměřené na nedostatky, překážky a deficity nás vzdalují od řešení problémů a nevyhnutelně vyvolávají negativitu. Charakter myšlenek ale vzniká zcela spontánně a je jen na nás, které z nich chceme vědomě sledovat a kolik místa jim ve svých hlavách věnujeme. Možná to zní banálně, ale právě tento prostor je určující pro kvalitu našeho života, stejně jako pro náladu na pracovišti. Tak pojďme zkusit něco změnit. 

Přístup vedení

Faktem ale je, že za špatnou náladou na pracoviště stojí velice často faktor, který změnit nelze. Šéfové. Takoví šéfové, kteří si myslí, že je zpětná vazba na místě pouze v případě když se něco pokazí. Anebo tvrdí, že měsíční ohodnocení v podobě platu přeci stačí. Přesně toto nastavení je pro pracovní atmosféru přímo škodlivé. Vytváří totiž dojem, že se klade důraz výhradně na to špatné a nepovedené. Pro funkční a pozitivně naladěný tým by mělo vedení poskytovat tzv. feedback průběžně. Stabilně dobrý výkon i mimořádný úspěch mají stejný nárok na zpětnou vazbu jako méně podařený projekt. 

Vzájemná podpora

Stejně tak není pravdou, že na dobrou náladu mají vliv pouze slova chvály a podpory z vedení. Proč  se nepodpořit i v rámci týmu? Nikdo nestojí o salvy slávy, ale jistě potěší nepatrné gesto u společného oběda v podobě malého připomenutí týmového úspěchu nebo symbolického přípitku na nově uzavřenou zakázku. Tímto způsobem lze navíc položit základní stavební kameny kvalitních mezilidských vazeb, které mají na náladu na pracovišti enormní vliv. 

Tip: V tomto ohledu má obrovský význam také teambuilding. Nechte se inspirovat naším článkem a přesvědčte vašeho šéfa o významu teambuildingové akce i pro váš kolektiv.

Společná zábava i o přestávkách 

Nová sídla velkých firem jsou dnes navrhována tak, aby v nich bylo dostatek neformálních zón mezi pracovišti. Tento trend přináší firemní knihovny, herny, tělocvičny nebo dokonce kinosály. Snad i ve vaší malé firmě se najde nepoužívané místo, které by mohlo sloužit jako centrum společného setkávání, odreagování a zábavy v moři všedních povinností. 

Přátelská gesta

Když budete intenzivně pracovat na prohlubování vztahů se svými spolupracovníky, jednoho dne zjistíte, že se do práce netěšíte na kolegy, ale na přátele. A s přáteli přeci neopomenete jedinou příležitost k oslavě: narozeniny, svátek, zásnuby apod. Tyto události se přímo nabízejí ke společnému pobavení, předání malého dárku a především sdílené radosti.  

Uklidit, vyvětrat a použít barvu

Tmavé místnosti s haldami papírů, kopce špinavého nádobí, zaprášené regály a vydýchaný vzduch. Tyhle hororové kanceláře dobře známe a také víme, jaká atmosféra v nich vládne. Světlý, uklizený a pravidelně větraný prostor je tedy základem dobrého pracovního klima a pozitivního rozpoložení pracovníků. Pak už stačí jen dodat nějaké té stěně barvu, kuchyňku vybavit pestrým nádobím a prostor naplnit rostlinami. Negativita nebude mít šanci. 

Sladká jistota

Skvěle chutná a dobíjí energií. Co jiného než dávka cukru. Jistě, že z dlouhodobého hlediska nemůže mít dobře oslazená káva vliv na atmosféru pracovišti. Ale v ponurých dnech, kdy nám sluneční svit připomíná už jen obrázek na pozadí plochy a vše na co sáhneme jde ztuha, máme plné právo sáhnout i po tomto nezdravém řešení. Zákusek, čokoládová tyčinka nebo gumoví medvídci…každý máme své ‚sweet guilty pleasure‘, neboli sladké provinění. A jakým způsobem snížit míru provinění? Najít si spoluviníky! Neuvěříte, jaké zázraky dokáže vaše procházka po kanceláři s dvoupatrovou nugátovou bonboniérou. 

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení