Skladník? Zajímavá profese, kterou byste měli zkusit

Skladník? To je profese, která stojí za vyzkoušení

Skladové prostory a logistické haly ve skladištních oblastech a průmyslových zónách rostou jako houby po dešti. Prakticky žádná větší firma ani eshop si bez dobře obsluhovaného, funkčního skladu neumí provoz představit a to má z následek zvýšenou poptávku po schopných zaměstnancích. Pracovní portály a inzerce práce jsou plné nadpisů jako: „nabídka práce skladník“ nebo „hledá se logistik„. Zájem uchazečů o toto povolání ale není zrovna závratný. Ale proč vlastně? V našem podvědomí bohužel přetrvává úzus, že skladník jen těžko najde uplatnění, jeho práce je velmi fyzicky vyčerpávající, přináší bezpečnostní rizika a vysokou zodpovědnost. Jenže opak je pravdou. 

Možnost uplatnění napříč spektrem

Jak již bylo řečeno, v Čechách se logistice daří. Ekonomické předpoklady, že se z naší republiky stane skladiště Evropy, se stávají skutečností a zásluhu na tom má nejen její výhodná poloha. Většina volných pracovních míst se nachází v logistických odděleních velkých maloobchodních a velkoobchodních společností napříč oborovým spektrem: potraviny, elektronika, móda, spotřební zboží, nábytek atd. Tyto společnosti disponují velkými sklady a logistickými středisky pro skladování zboží určeného k prodeji v kamenných obchodech i eshopech. Skladníci si najdou práci také u výrobců s vlastními sklady surovin, materiálů a hotových dílů, které jsou nezbytné pro provoz výroby, například v kovoprůmyslu, potravinářství, chemickém a farmaceutickém průmyslu, strojírenství a mnoha dalších, jakož i v logistických společnostech, které nabízejí logistické a přepravní služby i třetím stranám.

Fyzická náročnost není žádoucí 

21. století přineslo do tohoto odvětví mnoho inovací právě za účelem zjednodušit a usnadnit pracovníkům skladů práci, a to vše s důrazem na jejich bezpečnost. Sklady se postupně začaly vybavovat nejrůznějším pomocnými systémy, technologickými inovacemi a konstrukčními změnami ve prospěch skladových pracovníků. Dobří zaměstnavatelé si včas dobře uvědomili, že každá takováto úleva pozitivně ovlivňuje pracovní prostředí, výkon i efektivitu práce. 

Bezpečnostní rizika jako všude jinde

Dříve se na nepřizpůsobených pracovištích skutečně ručně manipulovalo s neúměrně těžkými břemeny a tím se zvyšovala rizika úrazu i vzniku škod. To už ale dávno není pravda. Například práce s vysokozdvižným nebo paletovým vozíkem, za účelem přepravy zboží z nakládacích zón do regálů a naopak, si sice vyžaduje větší pozornost a přesnost, ale zásadní rizikový faktor nepřináší. Pracovníci skladu jsou povinni dodržovat předpisy bezpečnosti práce, aby chránil sebe a své kolegy, stejně jako jakýkoliv jiný zaměstnanec v jiném oboru. 

Zodpovědnost, aneb chybovat je lidské

Mezi každodenní úkoly skladníka patří například: koordinace nakládky a vykládky zboží, přebírání a výdej zboží, kontrola shody s průvodními doklady, evidence stavů zásob, přípravné, třídící a balící práce, domluva s dopravci, řidiči, ostatními zaměstnanci z oddělení nákupu, prodeje nebo výroby, kontrola objednávek atd. Zda je tato náplň práce extrémně zodpovědná, závisí na tom, kdo ji posuzuje, ale obsáhlá je jistě. I se skvělými pomocníky jako jsou čtečky a snímače čárových kódů, je logické, že se sem tam chybička vloudí. Do technologického vrcholu takzvaného „chytrého“ skladu s intuitivními, komplexními systémy s dopravníky a kompletní automatizací, které by snížily chybovost lidského faktoru na nulu, máme přeci jen ještě daleko.  

Jít s dobou

Stinnou stránku tohoto povolání může být už jedině zastaralý přístup ve vedení firmy. Pokud je od pracovníků skladu vyžadováno, aby denně nachodili desítky kilometrů, ručně zvedali těžká a objemná balení zboží, pracovali v prašném, hlučném prostředí bez ochranný pomůcek a orientovali se v chaotickém, nezorganizovaném skladu, měli by se raději poohlédnout po jiném zaměstnavateli. U nás si zakládáme na moderních technologiích a osobním přístupu ke všem kolegům. Volná pozice skladník v Olomouci je k mání i u nás, podívejte se na naši nabídku práce zde.

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení