Rodičovská dovolená a kariérní výzva? Proč ne obojí!

Rodičovská dovolená a kariérní výzva? Proč ne obojí!?

Narození dítěte je bezpochyby nejradostnější událostí a jedním z největších zlomů v lidském životě. Nemusí se ale nutně jednat výhradně o zlom životní, ale i profesní. Nevěříte? Při podrobnější analýze možná dojdete k závěru, že rodičovská dovolená poskytuje tu nejlepší možnou příležitost ke změně kariéry, k prohloubení znalostí a dovedností, rozjetí vlastního byznysu a nebo získání nových zkušeností během brigád a různých forem přivýdělku. Velký úkol, o tom není pochyb, protože rozvíjet svůj potenciál, být dokonalou ženou v domácnosti (tímto nechceme diskriminovat muže, ale podle současných údajů statistického úřadu, mateřskou a rodičovskou dovolenou čerpají téměř výhradně ženy) a oddanou matkou novorozeněte, bude vyžadovat nevídané organizační a manažerské schopnosti. 

Staré dobré místečko je stále volné 

V tomto bodě je třeba především upozornit na rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. 

Mateřská dovolená vymezuje 28týdenní období, které začíná zpravidla 6-8 týdnů před porodem a pokračuje 20-22 týdnů po porodu. Po dobu mateřské dovolené je ženě vyplácena peněžitá pomoc v mateřství, která vychází z denního vyměřovacího základu ze zaměstnání vykonávaného před porodem. V tomto období není možný ani částečný výkon zaměstnání, ze kterého tento základ vyplynul. Je dobré udržovat kontakt se zaměstnavatelem, ale uzavření dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti je možné pouze v případě, že se bude náplň tohoto dalšího pracovněprávního vztahu lišit od původního. Maminka, která doposud pracovala na pozici asistentka, tak musí mít v nové smlouvě uvedenou náplň práce například jako administrativní pracovnice. 

Postavit se na vlastní nohy 

Návrat do původního zaměstnání je sice pěkná jistota, ale nastartovat novou životní etapu nejen jako rodič, ale jako někdo, kdo se začne živit tím, co ho skutečně baví, je ještě lepší. Budiž vám inspirací váš nový rodinný přírůstek. Supermámy dnes učí šít dětské oblečení přes skype, píší pohádky na dobrou noc, zakládají eshopy s originálními hračkami, blogy s bezvadnými recepty na dětskou stravu nebo na youtube tvoří originální dětské dekorace. Babyboom to vše posvětil a překážku tomu neklade ani náš stát. Během čerpání rodičovského příspěvku se každé podnikání vede jako vedlejší činnost a tím odpadá i nutnost platit sociální a zdravotní pojištění. Pokusy o vlastní podnikání jsou tímto prakticky bezrizikové. 

Rozšířit si obzory sebevzděláním

Mnoho maminek na mateřské a rodičovské se ale cítí spíš na druhé straně řetězce. Své každodenní činnosti vnímají jako životní lekce, každým dnem se učí a získávají nové poznatky a informace. Na této vlně se mnoho z nich rozhodne pro rozšíření svých znalostí i v jiných oblastech prostřednictvím různých kurzů, rekvalifikací a školení. Převzetí této iniciativy je kouzelným obranným nástrojem proti stagnaci, pocitu méněcennosti a ztrátě sebevědomí. Aby ale vše nebylo pohádkové růžové, přistaňme opět nohama na zemi a přiznejme si, že vzdělání je často otázkou finančních možností. Proto se většina rodičů v tomto období spíše poohlíží po možnostech přivýdělku než po dalších nákladech. 

Kde najít dobrou brigádu?  

Představa fajn brigády, při které se seznámíte s novými lidmi, na pár hodin týdně ‚vypadnete‘ z domu a navíc si něco přivyděláte, je nesmírně lákavá. Tak co vám brání ? Když se bude vše dařit, může se počáteční záměr pracovat brigádně proměnit i v poloviční nebo dokonce plný úvazek po skončení rodičovské dovolené. A kdo ví, jaké vyhlídky na kariérní průlom vám může dobře zvolená brigáda přichystat? Rovnou se podívejte na portál www.fajn-brigady.cz, který nabízí stovky aktuálních brigád po celé České republice. Pokud by vás zajímala fajn brigáda v Olomouci, tak zkuste mrknout i na naši nabídku – stále nabíráme brigádníky pro pobočku v olomouckém skladu. Volná místa by mohla být atraktivní pro ty, koho zajímá brigáda kousek od Přerova nebo Prostějova.  

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení