Kde najít svou příležitost v koronavirové krizi?

Kde najít svou příležitost v koronavirové krizi?

Jako kdyby celý svět zadržel dech. Je to skutečně tak, ocitli jsme se uprostřed globální a bezprecedentní krize, jejíž následky si poneseme měsíce, pravděpodobně i roky. Ekonomika zpomaluje, veřejný život stagnuje a neexistuje obor, kterého se nadcházející změny nedotknou. Někdo dokonce pocítil jejich dopad už teď, v podobě úplné nebo dočasné ztráty zaměstnání. Podléhat zoufalství, ale není nutné. Koronavirová krize vytváří i nové příležitosti. Kde je hledat? 

Dočasně bez práce

Pracovní trh se v době krize přizpůsobuje aktuální situaci a tím se tedy vyznačuje měnícími se pravidly a omezeními. Pokud byl i váš zaměstnavatel nucen krátkodobě pozastavit činnost, kdy jindy je vhodný čas se porozhlédnout po brigádě, než-li nyní?

Řidič, kurýr, poslíček

Vládní omezení sice uzavřelo restaurace, ale v některých případech jejich provoz pokračuje dál v jiné formě. Nyní jsou naše oblíbené hospody výdejovými okénky s velkou poptávkou po spolehlivých kurýrech na rozvoz jídel a tím pádem i skvělým přivýdělkem pro aktivní řidiče.

Řemeslo má zlaté dno

Někteří podnikatelé, kteří museli kvůli riziku infekce uzavřít své firmy a provozovny, využili tento výpadek k realizaci dlouho odkládaných renovací, oprav a vylepšení. Restaurace instalují nové klimatizace, kadeřnické salóny se malují a obchody mění okna. Vyhrnout rukávy a využít vaše manuální vlohy mezi řemeslníky může být dokonce osvěžující změnou. Práci najdete dřív, že si myslíte. Nahrává vám také fakt, že s uzavřením hranic došlo v tomto odvětví k výraznému odlivu zahraničních pracovníků.

Zaměstnání v soukromém sektoru

Korona nezpůsobila jen velké problémy firmám a společnostem, ale také soukromým osobám. Především rodičům, kteří stále chodí do práce nebo se začínají vracet z homeofficů do kanceláří a nemají komu svěřit své – momentálně školní docházkou nepovinné – děti.  Nezáviděníhodná situace, která zoufale volá po řešení. Nic nebrání tomu se zhostit úlohy chůvy, pomocnice v domácnosti nebo učitele. Zároveň se otvírá veliký prostor k domácí výuce přes Skype nebo FaceTime. Nabídněte své schopnosti online a doučujte školní předměty, ruční práce, jazyky nebo hru na hudební nástroje. Zájmem o tyto lekce si v této době můžete být zcela jisti.

Bez práce ze dne na den

Nejhorší možná situace, neboli „worst case scenario“, vám pravděpodobně nastala pokud pocházíte z gastronomické branže a pracovali jste v restauraci, hotelu nebo provozovnách závislých na turistickém ruchu. Největší problém je, že je zcela ochromen i váš pravidelný přísun peněz, který krátkodobá brigáda nebo výpomoc nevyřeší. Rychlé skočení do vody a příslib práce s myšlenkou, že nezáleží na tom, co a za kolik teď děláte je obdivuhodné, ale nemusí přinést očekávaný výsledek. Tedy nahradit váš obvyklý příjem. Tento životně důležitý aspekt je vždy třeba důkladně zvážit předem.

Úřad práce

Proto doporučujeme směrovat vaše kroky na nejbližší úřad práce. Především proto, že má úřad práce velice aktuální informace o volných pracovních pozicích (nabídku práce v Olomouci najdete na našem webu zde), uhradí vám zdravotní pojištění a v neposlední řadě i zajistí alespoň malou finanční podporu v podobě příspěvku v nezaměstnanosti.

Obchody, na které se nevztahovala omezení
Supermarkety, obchody s potravinami a drogerie čelí společně s nedostatkem zaměstnanců v důsledku karantén nebo ošetřování rodinných příslušníků obrovským výzvám. Situaci ještě zhoršují přísná hygienická opatření, která vyžadují další hodiny práce. Běžné zásobování a současný provoz je se stávajícími kapacitami jen stěží udržitelný. Najít uplatnění v těchto provozovnách má momentálně velmi vysokou šanci na úspěch. 

Výpomoc přetíženým institucím

Vzhůru nohama se obrátil život zaměstnancům v sociálních službách, jakou jsou například domovy pro seniory, ústavy pro postižené, stacionáře a nebo hospice. I ti nutně potřebuji posily k zajištění péče o sociálně slabší a nemocné. Nejžádanějšími aktivitami na plný úvazek jsou různé výpomoci méně mobilním spoluobčanům, lidem v karanténě a osamělým seniorům.

Zaměstnaný s potřebou pomáhat

Snad ale patříte do skupiny osob, kterých se koronavirová krize příliš nedotkla. Dál vykonáváte své zaměstnání, sice v omezeném rozsahu, třeba z homeofficu, ale vaše profesní ani finanční budoucnost není nijak ohrožena. K situaci ostatních ale nejste lhostejní a hluboce se vás dotýká osud těch, kteří neměli takové štěstí. To je vaše příležitost stát se hrdinou doby.

Podaná ruka

Svou ochotu pomáhat můžete prezentovat na webových stránkách, sociálních sítích nebo prostřednictvím různých dobročinných organizací a městských nebo obecních úřadů. Velmi oblíbenou a jednoduchou formou je vyvěsit inzerát s uvedenou službou, kterou jste ochotni zdarma vykonávat a telefonním kontaktem na viditelném místě, například na zastávce nebo u vchodu panelového domu. Můžete obstarat nákupy, vyvenčíte psa, pohlídat děti nebo třeba ušít roušky. Každá pomoc se počítá. 

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení