Karanténa jako příležitost ke změně

Karanténa jako příležitost ke změně

Koronavirus přinesl do našich životů velké výzvy. Je paradoxní, že život takový, jaký jsme ho znali doposud, se nezměnil kvůli hrozivému nepříteli se kterým je třeba bojovat zbraněmi a odvahou, ale něčím tak nicotným a miniaturním, jako je okem neviditelný vir. Přesto nás boj čeká. S následky mimořádných opatření a možná i se sebou samými.

Čas na životní otázky

Nejsou dnešní dny i trochu tichem před bouří? Nenastal čas si položit zásadní otázky ohledně naší budoucnosti? Výzva k zamyšlení ve spojení s tímto vládou nařízeným domácím vězením se zdá být téměř cynická. Ale co když se v ní skrývá velká příležitost? Především pro ty, kteří nemohou pokračovat ve svých zaměstnáních nebo zůstali doma bez vyhlídky na návrat. Zůstali ve svých čtyřech stěnách osamoceni, pouze ve společnosti úzkosti, pocitů zmatenosti, nejistoty a ztráty kontroly. Před koloběhem otázek neutečou i kdyby chtěli sebevíc. Tou nejpalčivější bude pravděpodobně: „Co dál?“

I volba znamená cíl 

Zároveň budou ale jedni z prvních, kteří pochopí, že je třeba přijmout situaci, takovou jaká je a co nejdříve využít nové vlny, která je společně s odlivem koronaviru garantována. Jako první se zamyslí nad tím, co ve skutečnosti v životě chtějí a co budou potřebovat pro nové uplatnění. Následně si něco zvolí a pak jednoduše začnou:

  • studovat něco, co je vždycky zajímalo,
  • zlepšovat své jazykové dovednosti pomocí různých aplikací nebo výukových nástrojů,
  • číst a nechají se inspirovat články, knihami, rozhovory, podcasty,
  • psát do šuplíku články, texty, úvahy, povídky, obsahy na weby nebo blogy,
  • něco učit ostatní prostřednictvím skypu, instagramu nebo youtube kanálu,
  • učit se novým dovednostem podle online návodů a rad,
  • aktualizovat a pilovat svůj životopis, aby skutečně zaujal,
  • hledat nové zaměstnání, které bude splňovat opravdu všechny požadavky,
  • plánovat stěhování do města, kde jsou větší šance na kvalitnější život a profesní úspěch,
  • navazovat nové kontakty s lidmi , kteří svou karanténu pochopili stejně a chtějí ve svém životě něco změnit.

A až bude po všem – karanténa skončí a na koronavir se vyvine vakcína – a oni opět usednou se svou rodinou a přáteli ke stolu v oblíbené restauraci, už budou mít položené základní kameny jejich nového, šťastnějšího života. A nejen proto, že se během karantény něco naučili, ale především proto, že nepodlehli zoufalství a přizpůsobili se změně. 

Konec starých struktur

V příštích letech se objeví zcela nové způsoby vzdělávání a povolání, která si dnes nedokážeme ani představit. Stále více odborníků bude vyhledáváno pro oblast 3D tisku, telesurgie, digitálních návrhů, virtuální a umělé inteligence. S novou érou se budou muset změnit staré struktury a bude nezbytná neustálá aktualizace know-how jak zaměstnavatelů, tak zaměstnanců.

Koronavirová lekce

Zdá se, že nás nynější situace učí o rozhodujícím faktoru pro bezpečnou budoucnost nás všech, ať už v roli obyvatele této planety nebo zaměstnance. Pro přežití bude nezbytná schopnost přizpůsobit své vlastní znalosti a dovednosti měnícímu se světu. Bude to nepochybně znamenat nesetrvávat v neuspokojivém prostředí a nezůstávat na místě s tím, co jsme se již naučili před lety, ale místo toho rozvíjet své znalosti podle vývoje okolností.

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení