Jak si najít práci, když je vám 50 a více?

Máte pocit, že na rozdíl od začínajících uchazečů o zaměstnání, nepatříte jako zájemce ve věku 50 a více let mezi horké kandidáty na volná místa? Nejvyšší čas tento chybný dojem vyvrátit a dokázat, že padesátníkům ještě vlak neujel.  

Dobrá zpráva

Časy se mění! Mnoho společností (například firma Brasty s nabídkou práce v Olomouci) si začíná uvědomovat, že týmy smíšeného věku jsou kreativnější, dokáží k problémům přistupovat všestranněji a jsou tak výrazně úspěšnější. V posledních desetiletích se délka života v Evropě prodloužila a personální politika firem se nutně přizpůsobuje demografickým změnám. Nadarmo se nezačalo říkat, že 40 je nových 20.

Životopis

Tento trend vám přinese větší šanci na úspěch, ale také pár škrtů, a to především ve vašem životopisu. Je jasné, že čím delší je profesní dráha, tím delší je životopis. Ale nekonečnou životopisnou ságou začínající vaším narozením a základním školním vzděláním dnes už v personálních odděleních nezabodujete. To znamená méně zbytečného obsahu, ale smysluplná prezentace, která zaujme. Zkuste změnit formu z tradičního chronologického životopisu na americký styl. Ten vám umožní hned na první stránku umístit poslední vykonávaná zaměstnání spolu se zaměřením na dovednosti potřebné pro inzerovanou pozici. 

Pohovor

Když obdržíte pozvání na pohovor, byla první překážka úspěšně překonána. Váš životopis byl přesvědčivý, požadované kompetence jsou splněny a nástup do nové práce je reálný. Nyní záleží na osobní demonstraci toho, že co bylo psáno, také odpovídá faktům. Zároveň jsme v bodu, kdy už se projeví váš náskok před absolventy. Tohle totiž jistě nebude váš první pohovor. Není tedy nutné být nervózní jako zelenáč. Zásluhou vašich zkušeností není problém působit sebejistě, s nadhledem vyjmenovat vaše úspěchy, motivovaně a upřímně projevit zájem o nabízenou pozici a hlavně vytasit nejsilnější argumenty.

Profesní zkušenost

Jistě, že máte nepřeberné množství odborných zkušeností. Zaměřte se ale především na ty, které daná práce vyžaduje a se kterými můžete opravdu skórovat. Mnoho starších uchazečů o zaměstnání dělá tu chybu, že zdůrazňuje své mnohaleté zkušenosti. Samotné množství ale není přesvědčivé. Společnosti se nezabývají tím, jak dlouho jste pracovali, ale čeho jste dosáhli a jakou odbornost máte. 

Životní zkušenost

Člověk ve vašem věku má skutečný pojem o životě. Zvládli jste výzvy, krize a životní fáze, které vyžadovaly téměř nemožné logistické a organizační dovednosti. Už dávno umíte sami dobře posoudit, co chcete a kde v životě stojíte. Nezpochybnitelná přednost oproti mladším ročníkům, které ještě hledají smysl a svou vlastní identitu.  

Kontakty

Mít kontakty je velkou výhodou nejen při výkonu práce, ale i při jeho hledání. Pokud jste si během své kariéry vybudovali rozsáhlou síť kontaktů, je zcela legitimní je nyní použít ve svůj prospěch. Budoucí zaměstnavatel rád uslyší, že znáte výhodnějšího dodavatele a víte na koho se obrátit.  

Trpělivost

Váš přístup k práci se za roky praxe změnil, lépe řečeno vyspěl. Ke každému úkolu přistupuje s rozvahou a trpělivostí. Dokážete se s klidem prokousat obtížemi a ke zdárnému cíli dojdete častokrát rychleji, než mladší kolega, který se do všeho vrhá po hlavě a silou tlačí zleva, zprava, hlavně aby už bylo hotovo.

Emoční vyrovnanost

Mladí, nezkušení pracovníci často nevědí jak krotit svá ega. Vy už jste ale viděli, jak různí šéfové přicházejí a odcházejí, získali jste určitou vyrovnanost. A i když se mladí mohou přetrhnout, aby se přeskočili a překřičeli, vy se budete dál soustředit na svou práci, protože už dávno víte, že určité věci za povyk nestojí. 

Loajalita 

Pravděpodobně jste se vašem věku už pořídili usadit a udělat všechna důležitá životní rozhodnutí. Splnili jste si spoustu přání, založili jste rodinu a vybudovali si domov. Do vaší nové práce se chcete plně integrovat a už ji neměnit. Mít úspěch při hledání práce po 50 ve většině případů znamená být loajálním pracovníkem až do odchodu do důchodu. Riziko, že se za rok sbalíte a utečete hledat zkušenosti na Nový Zéland, je prakticky rovno nule. 

Spolehlivost

Spolehlivostí se může pochlubit kde kdo. Ale pouze někdo s Vaším obsáhlým životopisem ji má skutečně podloženou. Protože jste pracovní místa měnili po pěti nebo i sedmi letech, je váš smysl pro zodpovědnost a spolehlivost jasně prokázán. Bylo by nemožné vydržet tolik let v jednom zaměstnání s neschopností chodit včas nebo nedodržovat termíny.

Disciplína

V současné době má mladá generace pracovníků, na rozdíl od vás, poněkud zkreslené představy o světě práce. Volná pracovní doba, home office a sick days za závratný plat. To je pro vás jen sotva slučitelné s požadavky na silné nasazení, ochotu pracovat přesčas, apod. Vy věříte na řád a disciplínu, na vysoké požadavky si troufáte, přesčasy vám nevadí a o zaměstnanecké benefity moderní doby nestojíte. Využijte tyto výhody s jistotou sobě vlastní a dokažte pracovnímu trhu, že do starého železa nepatříte!

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení