Jak si najít novou práci?

Jak si najít novou práci?

Každý z nás má k zaměstnání odlišný přístup. Někdo na něj pohlíží výhradně jako na zdroj příjmu, jiný v něm vidí prostředek seberealizace a jsou zde i tací, co si pečlivě hlídají vyvážený poměr stráveného času v zaměstnání a čas strávený doma s rodinou. Než se pustíte do hledání nové práce, bylo by dobré si své priority ujasnit. Jak daleko jste ochotni dojíždět? Jaký význam by pro vás hrála flexibilní pracovní doba? Raději byste pracovali v malé firmě soukromníka nebo ve velké korporaci, která podpoří váš kariérní růst? Jaký očekáváte plat? Upřímné odpovědi na tyto a podobné otázky vám naznačí, na co klást při hledání nové práce důraz a čemu se vyvarovat. Koneckonců by měla změna zaměstnání vést především ke zlepšení vaší současné pracovní situace

Úřad práce

Při ztrátě zaměstnání povedou vaše první kroky na úřad práce. Registrace na úřadu práce není povinností, ale vaším právem, které je vhodné využít hned z několika důvodů. Úřad práce vás zbaví starosti s úhradou zdravotního pojištění, vyměří vám podporu v nezaměstnanosti, za určitých podmínek poskytne i bezplatnou rekvalifikaci a v nejlepším možném případě i nové zaměstnání zprostředkuje.

Sociální sítě

Svět je malý a o náhody není nouze, tak proč neoživit spící kontakty na bývalé spolupracovníky, kamarády nebo spolužáky třeba prostřednictvím facebooku. Zde se nabízí i možnost radikálnějšího postupu. Jděte s kůží na trh a zveřejněte poptávku po zaměstnání na vašem profilu. Tento risk sice bývá určitým zásahem do soukromí ale pokud se pohybujete v určité sociální skupině přátel, tak je velká šance, že vám práci někdo dohodí.

Na Facebooku navíc existují i speciální skupiny zaměření na nabídku a poptávku práce. Tam můžete reagovat jak na nabídky, tak můžete sami vložit poptávku. Doporučuje se také poptat práci ve skupinách zaměřených na obor, ve kterém chcete pracovat. Pokud hledáte práci v kavárně, tak se nebojte zeptat ve skupině Milujeme kávu, pokud chcete pracovat v oblasti financí, tak zase ve skupině zaměřené na investice apod.

Mobilní aplikace

Technologický vývoj dnešní doby přináší průlom i na trh práce. Naše generace je svědkem vzniku úplně nových pracovních pozic a především nástrojů pro jejich vyhledávání. S mobilem v ruce jste neustále v obraze a můžete bleskově reagovat i na právě přidané nabídky. Rychlost zde hraje prim. Bleskové tempo tohoto trendu dobře podchytila společnost Monster nebo Práce za rohem.  

Internetové portály

Snad není třeba představovat. Onlinová tržiště práce pro všechny. Weby, které vynikají perfektní přehledností a propracovanými filtry na lokality, vzdělání, úvazek, plat atd. jsou například www.jobs.czwww.nabidky-prace.cz nebo www.profesia.cz . Registrace je snadná a šance na úspěch vysoká. Od věci není zmínka o portálu www.mpsv.cz, provozovaném úřadem práce. 

Přímý kontakt

Aneb odvážným štěstí přeje. O přímý kontakt se zaměstnavatelem by se měli pokusit ti, kteří plně důvěřují svým dovednostem. Na schůzku je radno se důkladně připravit, sehnat si o firmě všechny dostupné informace a zaujmout na první dobrou. Přímé oslovení zájemců preferuje i řada společností (například i my na pobočce v Olomouci v www.brasty.cz). Potenciální zaměstnance aktivně hledáme například prostřednictvím své vlastní webové stránky (www.pracujvbrasty.cz). Takto to má ale i řada jiných firem a tak je vhodné projít si jejich webovky a nebo je přímo oslovit a nabídnout jim své služby. Mnoho našich kolegů k nám přišlo tak, že nám zkrátka napsali, zda-li by se u nás našlo pro ně místo – a místo se pro šikovné lidi najde vždy.

Personální agentury

Pokud jste tělem i duší kariérista, který touží po zaměstnání v renomované firmě a chce svůj život zasvětit postupu na pomysleném kariérním žebříčku, neváhejte s registrací u personální agentury. Nebude to ale snadné. Personální agentury mají za úkol vybrat perfektního kandidáta a proto jsou jejich nároky nemalé. Požadují vysokou kvalifikaci, profesionální úroveň i zkušenosti. Teď je to pravé místo zmínit a doporučit i založení profilu na LinkedIn. Ve vodách vyššího managementu Vám může tento tzv. online životopis výrazně zvýšit šance na úspěch. 

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení