Jak se začlenit do nového pracovního týmu?

Jak se začlenit do nového pracovního týmu?

Přiznejme si, že bez ohledu na to, zda práci měníte, povýšili jste nebo nastupujete do svého úplně prvního zaměstnání, vaše role nováčka není záviděníhodná. První dny v novém zaměstnání budou připomínat první školní dny: samé nové tváře, věčné bloudění a zapomenutá svačina. Ještě ke všemu budete pod drobnohledem a ve zkušební době. Není ale nutné propadat panice, jste tu dobře. Jen vy jste byli vybráni na toto místo, tak se nenechte znepokojit. Vždyť všichni přeci nějak začínali. 

Připravte se

Ti, kteří se předem dobře připraví, nastoupí do nového zaměstnání s lepším pocitem a výrazně zmírní nervozitu. Bylo by dobré si se svým budoucím šéfem promluvit o tom, jak budou první dny na novém pracovišti probíhat. Zjistěte, jaké váš čekají formality, co přesně bude obnášet zapracování a na co se máte připravit. A abyste hned první den nepřišli pozdě, pokuste se nevynechat ani praktické otázky jako parkovací místa, přístup do budovy nebo kanceláře apod. 

Vyjasněte si náplň práce 

Představu o vaší nové náplni práce budete mít už před nástupem do zaměstnání. Než se ale do práce s vervou pustíte, definujte si ji znovu, tentokrát se svými novými kolegy. Hranice vaší a jejich odpovědnosti se budou jistě překrývat. Nebyl by to pro vás dobrý start, kdybyste hned v úvodu na něco zapomněli nebo naopak přebírali úkoly ostatních, aniž byste o to byli požádáni.

Nebojte se zeptat

Samozřejmě je žádoucí, abyste na každý problém, ať už pracovní nebo provozní, našli řešení sami. Ale dříve než se povede nějaká nevratná chyba nebo nepříjemný trapas, raději se zeptejte. Na zmapování svého pole působnosti, poznávání nových kolegů a vytvoření si představy o celé firmě máte celé týdny. Netlačte tedy na pilu, není nutné hned první den všechno vědět a svými dotazy atakovat každého, kdo se kolem jen mihne. 

Žádejte zpětnou vazbu

Když už mluvíme o otázkách, požádejte své kolegy a nadřízené o zpětnou vazbu. Nikdo není dokonalý a každý zpočátku chybuje. Do budoucna se ale budete chtít chybám vyvarovat, proto musíte vědět, na co si dávat pozor. Nebát se a otevřeně požádat o zpětnou vazbu, bude navíc bráno jako indikátor toho, že se chcete zlepšovat.

Buďte ochotní

Samozřejmě byste měli všechny přidělené úkoly plnit rychle a s maximální pečlivostí, ale může se stát, že budete šikovnější a nebo že budete mít méně práce, než se očekávalo. V takovém případě nabídněte pomoc, kdykoliv to jen bude možné. Může to být i zkouška toho, kolik se ve vás skrývá motivace a ochoty vůči ostatním. Pouze tak obstojíte jako ohleduplný týmový hráč pro nový kolektiv. 

Seznamte se

Dobře nastavené mezilidské vztahy v rámci týmu vám usnadní náročné a stresující dny, a že jich zpočátku pár bude. Proto nevynechávejte společné obědy ani přestávky a nenechte si ujít jedinou příležitost k bližšímu seznámení. V případě začleňování do nového kolektivu není nikdy příliš brzy na projev otevřeného zájmu o své spolupracovníky. Nezapomeňte, že přátelské rady a pomoc od kolegů se vám dříve nebo později budou nejen hodit, ale mohou být i zcela stěžejním aspektem ve vašem novém zaměstnání. 

Nic neslibujte

Řada spolupracovníků bude mít jasnou představu o tom, co vše má nováček jako vy zvládat. Často se jedná pouze o vysněná přání nebo dokonce úkoly, na kterých si oni sami vylámali zuby. Bylo by tedy nerozvážné hned v prvních dnech nového zaměstnání slibovat takové výkony, se kterými nejste zcela obeznámeni a které by se později mohli ukázat jako nereálné. Nesplnění těchto slibů by mohlo vést ke zklamání všech zúčastněných a zcela zbytečné ztrátě vaší image.

Šetřte síly 

Úspěšná změna zaměstnání není žádný sprint, ale běh na dlouhou trať. V nové práci chcete přeci vydržet déle než jen pár měsíců. I zde tak bude záležet na rozložení sil. Nezkoušejte hned v prvních týdnech měnit zaběhnuté procesy a rekordní rychlostí realizovat všechny své plány. Je třeba postupovat pomalu, efektivně a společně s ostatními. Každé inovaci dopřejte dostatek času pro zaběhnutí a až poté, co se ujistíte, že vše funguje jak má, postupujte k dalšímu kroku. Vaše překotné prosazování svých vlastních, revolučních nápadů by totiž nemuselo být vnímáno jako přínos, ale spíš jako arogantní počin neználka.  

Napodobujte

Staňte se dobrým pozorovatelem. Tímto způsobem rychle pochopíte nepsaná pravidla a hierarchii v novém kolektivu. Věnujte pozornost tomu, jak spolu kolegové jednají, jaké používají argumenty, komu nebo čemu se vyhýbají a jednoduše je opakujte. Co nejdříve se naučte jména kolegů, zákazníků a dodavatelů a nebojte se je začít používat. Pomáhejte a pozorně naslouchejte. I takovéto symbolické malé krůčky promluví za vaši lidskou a emocionální stránku, která působí mnohem silněji než planá slova a zaručeně otevřou pomyslná vrátka k srdcím nových spolupracovníků. 

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení