Kdy jste se naposledy cítili uvolněně a odpočatě? Marně vzpomínáte? Podle průzkumů trpí přibližně každá třetí pracující osoba permanentním stresem. Vysvětlení je nasnadě.
Shon pracovních dní
Od pondělí do pátku jste v jednom kole. Stresuje vás dojíždění, telefon neustále vyzvání, honíte se od termínu k termínu, zažíváte stres nejen v práci s kolegy, zákazníky a šéfy ale i doma s dětmi a partnery. Najednou je pátek a vy zjistíte, že jste si za celých 5 dní nestihli najít ani chvilku pro sebe.
Vymodlený víkend
Ale když jsou všední dny tak nabité, že jste nuceni své domácí povinnosti, jako je úklid, nákupy a různé pochůzky přesunout do víkendu, kolik tedy nakonec zbude ze 48 hodin volného víkendového času jen pro vás? Už chápete, jak je snadné být obětí permanentního stresu? Možná je čas na efektivní antistresovou strategii:
Definujte si své ‚padla‘
Nejčastější příčinu permanentního stresu si způsobujeme sami tím, že si pracovní zátěž nosíme domů. To může vést k celkovému neklidu, nesoustředěnosti a v dlouhodobém horizontu i vyhoření. Abyste mohli skutečně oddělit pracovní sféru od osobní, je třeba svůj pracovní den symbolicky zakončit „závěrečným rituálem“. Nezáleží na tom, zda si aktualizujte svůj diář nebo zalijete květiny, zásadní je, vykonat rituál každý den stejně a vědomě mu přiřadit význam konce pracovního dne.
Naučte se říkat ne
Zní to jako klišé, ale jak je tato schopnost významná při cíleném hospodaření s volným časem, snad není třeba rozvádět. Samozřejmě, že rádi pomůžete, vyhovíte kamarádovi a kývnete i na přesčas, když je potřeba. To vše ale nikdy na úkor vašeho odpočinku. Prosté odmítnutí slovy: „Bohužel už mám o víkendu své plány, “ je zcela přijatelná omluva. Vaším plánem je věnovat se naplno sami sobě.
Zajistěte si kvalitní spánek
Všichni víme, co znamená ‚dobře se vyspat‘. V období stresu dokonce o něco více než obvykle, ale právě v takových časech spíme mnohem hůř. Důvodem jsou negativní myšlenky jako nedokončená práce, neúspěšný projekt, neshoda s kolegou, apod. Nekončící kolotoč těchto myšlenek vytváří napětí a následně i poruchy spánku. Pokuste se jim vyhnout jednoduše tím, že je přesměrujete do pozitivní oblasti: Co se vám dnes povedlo? Potěšil vás dnes někdo? Cílené ovlivňování myšlenek tímto způsobem je náročná disciplína, která vyžaduje určitou praxi, ale přináší odměnu v podobě plně dobitých baterek z vydatného a kvalitního spánku.
Vypněte doopravdy
Do určité míry přispívají našemu stresu i moderní technologie. Mobilní telefon je báječný vynález, který nám otevírá nespočet příležitostí, jak zůstat v kontaktu. Paradoxem ale je, že jsme neustále v kontaktu, i když nechceme. Co zkusit digitální detox? Začít třeba jen pár hodinami, vyzkoušet si jaké to je, na chvíli nekontrolovat emaily, nereagovat na notifikace, nelajkovat poslední posty a příspěvky na sociálních sítích. I přes počáteční diskomfort, nepociťujete i jisté osvobození?
Odpočívejte aktivně
Možná jste jedním z těch, kteří se skutečně odreagují a čistí si hlavu až s první krůpějí potu na čele. Máte tu záviděníhodnou schopnost své starosti a frustrace proměnit v energii. V tělocvičně, na kole nebo při štípání dříví. Proč ne? Pohyb je forma relaxu s prokazatelně pozitivními účinky. Ti, kteří se pohybují, zlepšují svou kondici a zdraví, posilují kromě svalů i sebevědomí a uvolňují endorfiny, hormony štěstí – mají tedy nejlepší předpoklady nad stresem zvítězit.
Trefa do zeleného
Nic nás neuvolní tak spolehlivě jako pobyt v přírodě. Příroda a její zeleň je čerpací stanicí energie pro všechny. Je dokonalým protipólem stresujícího pracovního prostředí. Každý krok na čerstvém vzduchu se počítá! Poslouchejte zvuky přírody, zhluboka dýchejte a nechte na sebe působit zelenou škálu barev, která vyzařuje přívětivost, kreativitu a bezpečí. To vše přináší hluboký vnitřní klid a útěchu ve vypjatém období.
Ticho hovoří jasně
Dnešní svět je doslova uřvaný. Samá vyzvánění, křik, houkání, cvakání – jsme téměř trvale vystaveni značné hladině hluku. Ticho se stává unikátním stavem, pro některé z nás dokonce nežádoucím až nepříjemným, proto si pouštíme televizi nebo rádio alespoň jako zvukovou kulisu. Už jsme zapomněli jak je pro nás ticho prospěšné. Zkuste si v rámci svého odpočinku naordinovat i dávku ticha, připomenout si jeho význam a zamyslet se třeba nad citátem Blaise Pascala: „Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“
Splňte si své představy o relaxaci
Nakonec trochu tautologický tip, který ale nelze dostatečně zdůraznit: o podobě vašeho odpočinku rozhodujete sami. Pro některé je to wellness víkend ve dvou s rozmazlovacím programem pro duši i tělo. Pro jiné je to čas strávený o samotě v jógových ásanách a dobrou knihou. Ve výsledku záleží výhradně na tom, abyste si chvíle relaxace naplno a vědomě vychutnali a načerpali během nich nové síly do příštích výzev.

Mohlo by tě zajímat
- Hledáš práci v Olomouci? Podívej se na naši nabídku práce.
- Sleduj nás na Facebooku.
- Sleduj nás na Instagramu.
- Pořiď si parfémy a hodinky v našem e-shopu.