Jak na žádost o zvýšení mzdy?

Jak na žádost o zvýšení mzdy?

Za vámi další rok pilné práce, další úspěšně dokončený projekt, další splněný úkol… ale na výplatní pásce žádná změna. Frustrace roste úměrně s demovitací k další práci. Situace, kterou zná mnoho zaměstnanců. Můžete tomu dát ještě měsíc, možná dva. Ale není právě teď ten pravý moment vzít svou profesní budoucnost do vlastních rukou a podat oficiální žádost o zvýšení mzdy?  

Odpověď znáte jen vy

Než začnete požadovat více peněz, musíte prokázat, že na žádost o zvýšení platu máte plné právo a že jste jako zaměstnanec výhodnou investicí. Především je třeba najít stěžejní argument, na kterém postavíte svou vyjednávací taktiku. Jediný klíč k nalezení tohoto argumentu je ve skutečnosti velmi jednoduchý a logický. Zeptejte se sami sebe, jakou přidanou hodnotou zaměstnavateli prospíváte. Přidanou hodnotou je zde myšleno převzetí iniciativy a dosažení cílů, které významně přesahují vaši oblast odpovědnosti a náplně práce. 

Argument s velkým „A“ 

Každý z nás někdy někde odvedl bez povšimnutí úžasnou práci nad náplň svých povinností. Jak ale odpovíte šéfovi, až se zeptá na detaily? Aby konkrétní odpovědi nevázly, zkuste například vaše přidané hodnoty dokumentovat. Veďte záznamy o dosažených cílech, zapište si pochvalné recenze, přísliby nových zakázek, evidujte zpětnou vazbu spokojených zákazníků, která souvisí přímo s vaší osobou a vaší přidanou hodnotou. Tímto způsobem získáte přehledný podklad nejen pro vašeho šéfa, ale i nástroj vlastní sebereflexe. 

Kdy a kolik žádat

Na žádost o zvýšení mzdy je třeba i dobré načasování. Vhodným okamžikem je například období, kdy firma dosáhla významného úspěchu a tržby mají vzestupnou tendenci. Nejprve si ale udělejte obrázek o tom,  na kolik se vaše profese na trhu práce cení. Zohledněte oblast činnosti, lokalitu, vzdělání a délku praxe. Jako zdroj informací vám dobře poslouží například tabulky Českého statistického úřadu, které jsou běžně dostupné na internetu. V této problematice platí víc než kde jinde, že čím nenahraditelnější jsou schopnosti zaměstnance, tím více si ho firma váží a dokáže ocenit. Přesto se nedoporučuje požadovat navýšení větší než pět až deset procent

Tváří v tvář šéfovi

Až si připravíte potřebné argumenty a určíte svou cenu, domluvte si schůzku. Je nezbytné, abyste vaši žádost o zvýšení mzdy prezentovali sebevědomě. O zvýšení platu neprosíte, ale jdete vysvětlit, proč si zvýšení platu zasloužíte. Nenechte se strhnout emocemi a snažte se vést konstruktivní rozhovor, podložený připravenou argumentací. Prezentujte své úspěchy a ujistěte vedení, že ve vašem snažení nepolevíte a jste připraveni jít ještě dál. Tato konverzace nevyhnutelně povede k finální otázce: Je vaše přidaná hodnota pochopena, uznána a oceněna odpovídajícím způsobem? 

Dobrá kariéra tady, ještě lepší jinde

Pokud při jednání nedospějete ke vzájemné dohodě, nevytvoříte prostor pro kompromis a vaše žádost o zvýšení mzdy nakonec nebude vyslyšena, je na pováženou, zda není čas jít o dům dál. Případný odchod nebude vaší prohrou, ale projevem toho, že berete svou kariéru vážně a už nechcete ztrácet čas ve firmě, která vás v tomto postoji nepodporuje. Dost možná se vám otevře nový obzor a budete překvapeni, až zjistíte, jaké nabídky se v mezičase na trhu práce objevily. Podívejte se například na nabídku volných pozic u nás.  

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení