Jak na úspěšnou změnu profese?

Jak na úspěšnou změnu profese?

Sníte o dokonalém zaměstnání, které bude vždy bavit a najdete v něm absolutní seberealizaci a vše bude klapat bez zádrhelu? Bohužel vás budeme muset zklamat, něco takového je pouhé zbožné přání, utopie. Žádná práce není perfektní a vždy se najdou komplikace a stresující okolnosti. Jak ale rozpoznat, že je vaše pracovní nespokojenost jen krátkodobou krizí nebo například způsobena nevyhovujícími pracovními podmínkami u současného zaměstnavatele? Jak si být jistý, že je čas na profesionální přeorientování?

Skutečné důvody ke změně

Rozhodující faktor pro změnu zaměstnání má velmi individuální podobu a je bez výjimky neútěšný. Ty, kteří se v práci skutečně trápí, provází každodenní nutkavý pocit, že je něco špatně. Chybí jim smysl, naplnění a intenzivně touží po změně, nové výzvě, lepším finančním ohodnocení nebo kariérním posunu. A to je rozhodně dostatečnou motivací něco změnit. Vždyť zaměstnání není trestem odnětí svobody, který má být do důchodu odpykán.

Musíte vědět předem, kam jdete. Potřebujete cíl.

Cílem není „dělat něco jiného“ nebo „zabývat se něčím novým“. To jsou jen fráze, které skrývají nepřipravenost k zásadnímu rozhodnutí. Nový cíl profesní dráhy je konkrétně specifikované povolání. Pokud není definováno, nelze ani určit kroky, které k němu vedou a vzniká riziko, že se necháte zaměstnat na jakoukoliv práci, abyste se zbavili té staré – a nakonec skončili přesně tam, kde jste právě teď, tedy na začátku.

Vytvořte konkrétní plán

Dříve než začnete rozhazovat desetitisíce za rekvalifikace a výukové kurzy, vžijte se do konkrétní profese, která vám přijde atraktivní. Abyste zabránili opakování chyby a nepřešli z jedné nesprávně zvolené práce na další špatnou, je nutná rozsáhlá sebereflexe. Která profese skutečné odpovídá osobním silným stránkám a zájmům? Jaké zaměstnání by mohlo v nějaké formě odrážet vaše sny a přání? Velice dobrým výchozím bodem může být i obor, pro který máte slabost v souvislosti s vaším hobby. Při troše štěstí byste pak dokonce mohli i patřit mezi šťastlivce, kteří mohou prohlásit, že mají práci jako koníček.

Zjistěte si informace

Čím více o své vysněné pozici dozvíte, tím lépe se na změnu profese můžete připravit. Sundejte ale růžové brýle a racionálně zvažte, zda by se vám do tohoto zaměstnání každé ráno vstávalo opravdu snadněji. Jak velká je v daném oboru konkurence na trhu práce? Jaké jsou vaše reálné šance na uplatnění? Najde se ve vašem okolí potencionální zaměstnavatel (podívejte je na naši nabídku práce v Olomouci)? Popřípadě byste našli i dostatek zákazníků, kdybyste se rozhodli začít podnikat?

Stojí to zato!

Rozhodně není na místě si myslet, že všechno půjde samo jen díky tomu, že už víte, co chcete. Změna profese s sebou přináší náročné výzvy, těžká rozhodování a veliké časové i finanční investice. Pokud jsou ale vaše důvody pádné a rozhodnutí pevné, mnohé je možné. Ještě po dovršení 40 roku svého života se změna profesní dráhy vyplatí. Máte dobrou šanci, že celou druhou polovinu svého profesního života strávíte v jiném, vašemu srdci bližším oboru. Jednou z vašich odměn za vaši odvahu bude i vysvobození z nekončícího boje s otázkou, co by se stalo, kdybyste se tenkrát odvážili zaměstnání změnit.

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení