Jak jednat s arogantním šéfem?

Jak jednat s arogantním šéfem?

Každodenní kontakt s arogantním člověkem je, i při vší snaze k pochopení příčin a spouštěčů takového chování, nesnesitelný. Denně být v práci s nepříjemným pocitem v zátylku, ze které strany přijde další nepříjemná konfrontace, je mnohdy více vyčerpávající než období uzávěrky. A když je navíc arogance umocněna vysokým postem a platem, máme tu vyhlídku na čirou beznaděj. A nebo existuje způsob, jak jednat s arogantním šéfem? 

Akceptovat

Jestli arogantní lidé něčím skutečně vynikají, pak to bude absolutní neschopnost přijmout jakoukoliv radu. Od nikoho, natož od podřízeného! Otevřená diskuse s nimi je vyloučená a předem odsouzená k prostému pošlapání vašich argumentů, a to bez ohledu na jejich pravdivost a smysluplnost. Proto je zcela nezbytné, abyste co nejdříve pochopili, že arogance vašeho šéfa nemá zhola nic společného s vaší osobou. Arogantní člověk se arogantně chová výhradně kvůli sobě.  Nemůže si pomoct, je to jeho potřeba a jeho způsob, jak se cítit lépe. Vy si ale pomoct můžete, vy se nade vše povznést dokážete a jeho pocit povýšenosti mu můžete dopřát, aniž byste přitom sami trpěli.

Neodporovat

Jaká asi bude reakce na návrh inovativního řešení někoho, kdo je skálopevně přesvědčen o tom, že vykonává tu nejdokonalejší práci na celém světě? Přesně, nekompromisně negativní. Ušetřete si své návrhy na zlepšení, plýtváte časem. V nejlepším případě nedosáhnete ničeho, v nejhorším případě si zaděláváte na konflikt. Pokud ale máte nervy jako špagáty a umíte přesvědčivě hrát, můžete se pokusit svůj (lepší) návrh servírovat její arogantní výsosti jako obětního beránka asi takto: „Vašemu geniálnímu nápadu není co vytknout a dokonce mi připomněl, že bychom měli i …“ .

Omezit se výhradně na fakta

Až půjde skutečně do tuhého a konflikt bude na spadnutí, ale vy budete přesto muset přispět svým návrhem nebo kritikou, v žádném případě nedopusťte diskusi. Arogantní člověk vás vnímá stejně jen v omezeném rozsahu. Zde platí dokonalá přímá úměra a to čím arogantnější je šéf, tím méně prostoru dostane zaměstnanec. Nenechte se vyprovokovat a dostat na jeho úroveň. V žádném případě nepřenášejte vinu na vedení. Zachovejte si svou diplomatickou tvář a jasná fakta kulantně doplňte chválou a obdivem. 

Ustoupit

Když nic nezabírá, nic nefunguje a všechno končí ve slepé uličce, vycouvejte. Je jen otázkou času, kdy se tento typ člověka sám znemožní a doběhnou ho jeho vlastní chyby. Vy si v ústraní vybudujete roli kliďase, který na aroganci reaguje laskavým úsměvem, slaboduchou narážku ignoruje a za kritiku ještě poděkuje. Komu asi zmizí vítr z plachet? Nezapomeňte si vždy připomenout, že za arogantním chováním stojí žalostný stav osobnosti a obrovská nejistota.  

Evidovat

Samozřejmě si nemusíte nechat všechno líbit! Čeho je dost, toho je příliš. V momentě, kdy bude chování šéfa neúnosné a za hranicí slušnosti, začněte si jeho urážky, falešná obvinění a křivdy evidovat. V případě, že dojde na otevřenou konfrontaci, máte v ruce důkazy. Pokud je chování vašeho šéfa opravdu drsné, tak není nic jednoduššího, než si jej nahrávat na telefon.

Čest trpělivým

Prezentací důkazů jsme ale opět na začátku. Vyvstává tedy otázka, zda vůbec lze s arogantním šéfem fungovat. Jen málokdo dokáže dlouhodobě vycházet s vedoucím, který se vyznačuje tímto charakterovým aspektem. Právě jim patří všechna čest. Těm ostatním zbývá naděje, že se brzy najde pracovní příležitost bez každodenního marného boje za kapku respektu. Pokud přemýšlíte o jiné práci, tak se mrkněte na nabídku volných pozic u nás ve firmě.

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení