Také se vám zdá, že aktuální zprávy připomínají spíše scény z apokalyptického sci-fi filmu, než obrázky naší krásné země? Bohužel se jedná o realitu, která nikoho nešetří.
Preventivní opatření
I přesto, že nepatříte do rizikové skupiny obyvatel, je potřeba se mít na pozoru. Bude těžké obstát ve všech zkouškách náročných pracovních dní s vědomím neutěšené situace za dveřmi kanceláře. Nezbývá tedy nic jiného než se vyzbrojit pevnými nervy a rozhodně nepodcenit žádné z preventivních opatření. Pouze tak minimalizujete riziko, že koronavirus a příznaky tohoto onemocnění minou vás i vaše blízké.
Omezení kontaktu
Pro koronavirus platí stejná pravidla prevence jako při epidemii běžné chřipky a dalších infekčních chorob. Prioritně tedy omezit kontakt. Pro pracující osoby nesnadný úkol, který lze jen těžko převést do praxe. Ve většině zaměstnání si lze jen těžko vytvořit odstup od kolegů, zákazníků nebo klientů. Situaci už může zachránit jen jedna malá ochranná pomůcka, která je v posledních dnech a týdnech skloňována ve všech pádech. Je to rouška.
Jaké jsou druhy roušek, co o nich víme a jak skutečně fungují?
Rouška – papírová, látková, bavlněná s obsahem karbonu nebo jiného materiálu před virovou nákazou neochrání. Tyto roušky jsou určeny pro pacienty, kteří již příznaky covid-19 trpí a omezí jimi šíření infikovaných kapének do okolí.
Ústenka – rouška z nanovláken má tak hustou membránu, že zachytí i nejmenší částečky a viry. Je tedy účinnou ochranou před nakažením nejen koronavirem, ale i bakteriemi a roztoči.
Antibakteriální ústenka – rouška s antibakteriálním filtrem z aktivního stříbra je schopná účinně zachytit vir i bakterie.
Respirátor FFP1 – respirátor s nejnižší filtrační účinností. Tento typ před virovou nákazou neochrání.
Respirátor FFP2 – respirátor s účinností 94% zajistí vysokou, ale ne plnou ochranu před nákazou.
Respirátor FFP3 – nejefektivnější filtrace, která teoreticky ochrání před viry a toxiny.
Omezení dotyku
Výstraha „životu nebezpečno dotýkat se“ už platí nejen pro elektrická zařízení, ale v době šíření viru covid-19 i pro všechno ostatní. Je potřeba na ni myslet už při cestě do práce. Obzvláště pokud využíváte veřejných dopravních prostředků a městské hromadné dopravy. Vyvarujte se veškerého dotyku s povrchy, kterých se před vámi mohl dotknout kdokoliv jiný, jako jsou kliky, madla, držadla, pulty, odkládací plochy a stěny. Když už musíte otevřít dveře ve veřejných prostorách, mějte na sobě rukavice nebo použijte lokty, případě ramena. V zaměstnání je nutné omezit podávání rukou a objímání. Zkrátka minimalizujte dotyky s ostatními.
Nebezpečné zlozvyky
Světová zdravotnická organizace (WHO) klade největší důraz na omezení kontaktu nemyté ruky a obličeje. Naše ústa, nos a oči jsou pomyslnou otevřenou bránou do našeho těla a tím i nejrychlejší cestou k napadení našeho organismu virem. Toto závažné varování má navíc pomyslný háček v tom, že o těchto dotycích mnohdy ani nevíme, často je máme zautomatizované a provádíme je bezmyšlenkovitě, navíc mnohem častěji ve stresujícím pracovním prostředí. Olizujete si prst, když chcete otočit stránku? Mnete si oči, když se dlouho díváte do monitoru? Zlozvyky, se kterými je třeba skoncovat ihned.
Zvýšená hygiena
Je jasné, že bezdotykového provozu nelze dosáhnout zcela. Proto si myjte ruce mýdlem a používejte dezinfekci na bázi alkoholu kdykoliv a kdekoliv to jen bude možné. Pravidelně čistěte a dezinfikujte své pracoviště a předměty, kterých se v práci dotýkáte nejčastěji, jako je telefonní sluchátko, klávesnice, myš nebo různá ovládací tlačítka. Covid-19 zatím není zcela prozkoumán, ale jisté je, že se nákaza šíří stejně rychle kontaktem s infikovanými povrchy a objekty jako kapénkami.
Omezení pohybu
Pracující osoby jsou v tuto chvílí prakticky jedinou skupinou osob, která v pohybu zůstala. Cílem tohoto omezení je minimalizace sociálních kontaktů a tím výrazné zpomalení přenosu viru z člověka na člověka. Co přesně to znamená? Nejkratší cestou do práce a z práce rovnou domů. Samozřejmě nikdo netvrdí, že corona číhá na každém rohu, všichni kolem vás ji mají a vy se musíte bát vyjít na ulici. Z preventivních důvodů si ale svou oblíbenou kávu s kolegou a každodenní popovídání s místní trafikantkou odpusťte. Panika není nutná, ale maximální opatrnost rozhodně.
Hra o čas
Vzhledem k rapidnímu nárůstu nakažených, došly vlády evropských zemí k závěru, že jsou radikální kroky nevyhnutelné. Můžeme s nimi souhlasit či ne, uposlechnutí je ale naší občanskou i morální povinností. V takovýchto dnech o nás naše chování mnohé vypovídá. Snažme se tedy být zodpovědnými a ohleduplnými občany, kterým stačí pouze napovědět. Především jde o to jít příkladem, situaci nezlehčovat a vzít v potaz, že jde o všeobecné ohrožení, kterému není potřeba nijak nahrávat. Každý den, kdy nedáme viru šanci, získáme zdravotnickému systému čas potřebný k výzkumu protilátek a vývoji vakcíny.
Mohlo by tě zajímat
- Hledáš práci v Olomouci? Podívej se na naši nabídku práce.
- Sleduj nás na Facebooku.
- Sleduj nás na Instagramu.
- Pořiď si parfémy a hodinky v našem e-shopu.