S výpovědí se v profesním životě potká jednou asi každý. Abychom předešli zbytečným omylům a sporům, přinášíme přehled důležitých informací o možnostech ukončení pracovního poměru a jeho podmínkách.
Výpověď ze strany zaměstnance
Podání výpovědi ze strany zaměstnance je jednostranný právní úkon, který musí obsahovat pouze datum, osobní údaje a podpis zaměstnance spolu s jednoznačným projevem vůle o ukončení pracovního poměru. Nejedná se o žádost ani dohodu, proto je na místě jasná formulace, jako třeba: „Tímto dávám výpověď.“ Důvody a odkazy na zákoník práce nejsou povinné. Skutečný problém mnohdy nastává s doručením. Aby výpověď nabyla platnosti, musí být přijata. Ne každý zaměstnanec má možnost využití firemní podatelny nebo chápavého nadřízeného. Pokud se osobní předání nepodaří, protože je zaměstnavatel dlouhodobě nepřítomen a nedostupný, zbývá poslední osvědčený způsob a tím je pošta. Výpověď je třeba poslat doporučeně i s doručenkou, protože právě ta je určující pro určení dne přijetí výpovědi.
Výpověď ze strany zaměstnavatele
Výpověď ze strany zaměstnavatele musí kromě názvu a sídla společnosti, data a podpisu obsahovat i odůvodnění. Zaměstnavatel se se zaměstnancem nemůže rozloučit kdy se mu zamane a z kdejakého důvodu. Zákonnými důvody jsou organizační změny, nadbytečnost, lékařský posudek znemožňující výkon zaměstnání, zdravotní nezpůsobilost, neuspokojivé pracovní výsledky, závažné porušení pracovních povinností a porušení povinností zvlášť hrubým způsobem. Každý ze zákonných důvodů s sebou přináší i další podmínky, jako třeba tu, že pokud chce dát zaměstnavatel výpověď z takzvaných organizačních důvodů nebo nadbytečnosti, musí skutečně organizační změnu provést nebo o ni alespoň průkazně rozhodnout, jinak je výpověď neplatná.
Ukončení pracovního poměru dohodou
Jako už název napovídá, jedná se o ukončení pracovní pohovoru vzájemnou dohodou, se kterou souhlasí obě zúčastněné strany. Dohodu o ukončení pracovního poměru nemůžete zaměstnavateli přinést, otočit se na podpatku a spěchat do nového zaměstnání. U této formy výpovědi je podpis zaměstnance i zaměstnavatele nezbytný. Zaměstnavatel ji ale není povinen přijmout. Skutečná komplikace nastává v případě, že jste přislíbili nástup do nového zaměstnání v kratší lhůtě, než je dvouměsíční výpovědní doba. Nezbývá vám nic jiného, než se vynasnažit, aby dohoda proběhla. Vhodným nástrojem pro úspěšnou dohodu o ukončení pracovního poměru je najít za sebe náhradu.
Okamžitá výpověď
Není zcela běžná, ale stát se může vše. Zákoník práce umožňuji i okamžité rozvázání pracovní poměru a to hned ze dvou vážných důvodů. Tím prvním jsou zdravotní důvody zaměstnance podložené lékařským posudkem. Zaměstnavatel sice může zaměstnanci najít ve lhůtě patnácti dnů jiné místo, které odpovídá jeho zdravotnímu stavu, ale to se pravděpodobně nestane a pracovní poměr je tak ukončen okamžitě. Druhým, častějším důvodem k okamžité výpovědi je ten, že zaměstnavatel dluží zaměstnanci mzdu ještě 15 dní po uplynutí splatnosti. V obou případech zaměstnanci náleží i náhrada ve výši dvou mezd za neuskutečněnou dvouměsíční výpovědní lhůtu.
Uplynutí určité doby pracovního poměru
Další verze ukončení pracovního poměru je případ, že jste se svým zaměstnavatelem podepsali pracovní smlouvu na dobu určitou. Pracovní poměr automatický končí dnem uvedeným ve smlouvě bez podání výpovědi. Zaměstnavatelé jsou v tomto ohledu svázáni zákonnou úpravou, která neumožňuje prodloužení takovéto smlouvy více jak dvakrát. Pokud byste v tomto zaměstnání chtěli setrvávat i nadále, musíte místo dalšího prodloužení sepsat se zaměstnavatelem smlouvu na dobu neurčitou.
Výpověď ve zkušební době
Zkušební doba je ochranná lhůta nejen pro pro zaměstnavatele i zaměstnance. Během této lhůty máte oba stejný nárok na podání výpovědi bez udání důvodu. Jedinou výjimku tvoří prvních 14 dní v neschopnosti, v tomto období je zaměstnanec proti okamžité výpovědi chráněn. Zaměstnavatel ji může doručit až po uplynutí této lhůty. Málokdo také ví, že se zkušební doba automaticky prodlužuje o počet pracovních dní v nemoci.
Důvod výpovědi a jeho vliv na podporu v nezaměstnanosti
Uvést důvod rozvázání pracovního poměru sice není vždy zákonnou povinností, ale v případě, že vás čeká registrace na úřadu práce a žádost o podporu v nezaměstnanosti, budete ho potřebovat. Nárok na 65% průměrné mzdy můžete uplatnit pouze v případě, že bude prokázán vážný důvod ukončení pracovního poměru. V opačném případě vám úřad práce poskytne pouze 45%. V případě, že z vaší strany došlo k hrubému porušení pracovních povinností, nárok na podporu v nezaměstnanosti vám zaniká úplně.
Odstupné a náhrady
V případě, že dostanete výpověď z pracovního poměru ze zákonných důvodů, jako jsou organizační důvody nebo nadbytečnost, máte nárok na odstupné až do výše trojnásobného průměrného výdělku. V případě pracovního úrazu nebo nemoci z povolání až do výše dvanáctinásobku. Váš nárok na odstupné je samozřejmě zachován i v případě, že s vámi zaměstnavatel ukončí pracovní poměr dohodou. A nezapomeňte, že zákon stojí při vás a pokud zaměstnavatel udělá při ukončení pracovního poměru chybu, můžete podat žalobu. V případě sporu o neplatnost výpovědi, vám připadá dokonce náhrada z ušlé mzdy.

Mohlo by tě zajímat
- Hledáš práci v Olomouci? Podívej se na naši nabídku práce.
- Sleduj nás na Facebooku.
- Sleduj nás na Instagramu.
- Pořiď si parfémy a hodinky v našem e-shopu.