Co je to teambuilding a proč je tak oblíbený?

Co je to teambuilding a proč je tak oblíbený?

Když se řekne tým, týmová práce nebo nálada v týmu, pravděpodobně se ve vás probudí fanoušek oblíbeného fotbalového nebo hokejového klubu. Ve světě sportu se týmový duch nepodceňuje a hraje nesmírně důležitou roli pro trenéry a sportovce i na profesionálních úrovních. Ve finále totiž o výhře nebo prohře nerozhoduje výše sponzorského daru a počet fanoušků na tribunách, ale optimální souhra jednotlivých hráčů v týmu. Význam týmového ducha se logicky přenesl ze sportovních hřišť do HR oddělení kanceláří velkých firem. Dnes už většina podnikatelských subjektů konečně dospěla k závěru, že i v jejich případě platí onen fakt, že o úspěchu či neúspěchu nakonec rozhoduje právě spokojený zaměstnanec. Ve firmách se začíná věnovat zvláštní pozornost systematickému zlepšování různých aspektů ve prospěch stabilního a motivovaného týmu zaměstnanců. Jedním ze spolehlivých nástrojů pro vylepšení týmového ducha je právě teambuilding. 

Definice 

Pojem teambuilding je indoorový nebo outdoorový program plný různých akcí, týmových sportů a her, které podporují rozvoj dovedností v týmovém prostředí za účelem dosažení zadaného cíle. Smyslem teambuildingových akcí je především zkvalitnění společenských vztahů se zaměřením na odhalení a určení mezilidských problémů v rámci určité skupiny. V každodenním kancelářském životě totiž často panuje mezi kolegy napětí a nálada v týmu dostává zabrat. Teambuilding je způsob jak své zaměstnance nenásilnou formou sblížit, spřátelit a dopřát jim čas pro vyřešení konfliktů na neutrální půdě. 

Motivace

Teambuilding není žádným povinným výcvikem, ale jakýmsi motivačním nástrojem. Motivovaní zaměstnanci jsou těmi nejlepšími a firma, která se rozhodne organizovat teambuilding, ukazuje svým zaměstnancům, že jsou pro úspěch společnosti nesmírně důležití. Nabídnout zaměstnancům jinou formu seberealizace v rámci týmu a především mimo pracoviště, může markantně zvýšit motivaci zaměstnanců, identifikovat problémy mezi zaměstnanci a včas předejít i případným nedorozuměním. 

Komunikace

Komunikace je alfou omegou mezilidských i profesních vztahů. Každodenní komunikace s kolegy a zaměstnanci je zcela nezbytná. Každý ale nekomunikuje stejným způsobem a pro mnoho lidí je obtížné správně sdělovat a přijímat informace. Tento problém se týká všech zaměstnanců napříč pozicemi – včetně manažerských. 

Bez bariér

Teambuilding umožňuje i manažerům setkání a bližší seznámení se zaměstnanci na osobní úrovni za účelem nastartování efektivní komunikace a překonání mezilidských bariér. Také může zlepšit vzájemné uznávání, které se pozitivně promítne do budoucích projektů a úkolů.

Navázání vztahů a důvěry 

Každá úspěšná firma potřebuje tým rozmanitých, dobře vyškolených zaměstnanců. Dovednosti a schopnosti jednotlivých zaměstnanců jsou jistě důležité, ale co vzájemná důvěra a dynamika týmu? Teambuildingová akce zajistí tomuto aspektu dostatečný prostor a umožní rozvinout „skutečný“ vztah vzájemné důvěry, který není založen pouze na obchodních vztazích. Vztah mezi zaměstnanci se rovněž zlepší, pokud se nezaměří pouze na profesní zájmy, ale – do jisté míry – na osobní, soukromou úroveň. 

Výhra pro všechny zúčastněné 

Cílem teambuildingové akce je tedy samozřejmě prolomení pomyslných ledů mezi zaměstnanci, které zaručeně povede k větší efektivitě práce a produktivitě. Dobře zvolená teambuildingová strategie ale především vybuduje koordinovaný tým, který může stavět na pevných základech a má veliký potenciál úspěchu i v dlouhodobém horizontu. Tedy skutečná vysněná meta každé firmy.

Teambuilding v Brasty

V Brasty máme různé teambuildingové aktivity. Často chodíme s kolegy jen tak na kuželky, na šipky nebo fotbálem ale snažíme se organizovat i „opravdové“ teambuildingové akce. Firemní teambuilding rozhodně nepodceňujeme a kolegům práci na firmě maximálně zpříjemňujeme. U nás se člověk rozhodně nenudí a z kolegů se velmi často stávají skvělí parťáci a kamarádi.

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení