Proč se těšit na návrat z homeoffice zpět do kanceláře?

Proč se těšit na návrat z homeoffice zpět do kanceláře?

Náš pracovní trh prožil v posledních týdnech zkoušku ohněm v podobě plošného zavádění takzvané „práce na homeoffice“. Sotva jsme plně zprovoznili vzdálené přístupy, úspěšně vyzkoušeli skype porady a podle všech zaručených rad a návodů perfektně podřídili domácí i denní řád práci z domova, už abychom se opět chystali na návrat na původní pracoviště. Spolu s rozvolňováním opatření a klesající křivkou nakažených virem covid-19 tato homeofficová éra pomalu ale jistě končí. Díkybohu!

Hurá zpět do kanceláří

Už ani ostřílení pracovníci, kteří výsadu práce z domova hojně využívají, dnes už nevyvrací nepříjemný fakt, že všeho moc – i homeofficu – škodí. Došlo tak na slova odborníků, kteří jasně doporučují omezit dobu výkonu práce z domova na maximálně dva až dva a půl dne v týdnu. Jedním z hlavních důvodů proč mít radost z opuštění domácího pracoviště je především návrat mezi lidi. Člověk je sice bytostí přizpůsobivou, ale stejně tak velice sociální. Fyzické setkávání, komunikování a společenskou integritu k životu nezbytně potřebuje.

Dlouhodobě neudržitelný stav

Zajisté je parádní nastavovat budík o hodinu později, ušetřit fůru času strávenou dojížděním a práci se věnovat v kteroukoliv hodinu, jak se nám to zrovna hodí a to vše z pohodlí domova. Podle vědeckých studií je ale tento způsob práce z dlouhodobého hlediska nevhodný, jinak se ve většině případů dostaví různé organizační, mezilidské a nebo dokonce psychické problémy. Jedním z nich je vysoká pravděpodobnost velmi diskutovaného fenoménu a tím je prokrastinace. Domácí prostředí nás totiž často svádí k odkládání a zbytečnému protahování některých nepopulárních úkolů. 

Práce z domu versus domov v práci

Každý, kdo dlouhodobě pracuje z domova se rychle naučí prolomit fixní pracovní dobu a vmísit ji do jedenáctihodinové doby odpočinku. Zákonitě pak dojde k momentu, kdy při pohledu na svůj život zjistí, že se zaměstnání nepřesunulo z pracoviště domů, ale domov do pracoviště. Existuje řada průzkumů, které dokazují, že se počet přesčasů na homeofficu až zdvojnásobuje. Mnohdy jen kvůli subjektivnímu pocitu, že je třeba z domova odvést „skutečně prokazatelný“ kus práce.   

Zdroje rozptýlení

V neposlední řadě nám práci z domova komplikuje i bezpočet rozptýlení. V dnešní komplikované době, kdy jsou zavřené školy a školky je není třeba ani hledat, o pozornost se hlásí co pět minut. Pro mnoho rodičů je zcela nemyslitelné se soustředit na práci, zatímco jejích potomci okolo pobíhají, pokřikují a dělají nepořádek. Vidina pouhého úklidu po nich sráží koncentraci k zemi.  

Sluníčko, kafíčko, pohoda…

Pro bezdětné domácnosti může být pracovní den v homeofficu naopak pod mnohem menším tlakem, protože zde odpadává spousta stresových faktorů a rušivých elementů. I tento dojem je ale chvilkové pozlátko, které si vybere svou daň. Tato pohodová atmosféra v dlouhodobém horizontu prokazatelně snižuje produktivitu a pomalu ale jistě tlumí tah na branku. Lidově řečeno: člověk zpohodlní. Úspěšná práce z domova vyžaduje hodně sebekázně a schopnost stanovit priority.

Kdo je doma, není vidět

Jednou z dalších nevýhod dlouhodobé práce z domova je zpomalení kariérního růstu. V naší společnosti stále existuje silná kultura přítomnosti. Každý, kdo pracuje v domácí kanceláři, je pro šéfa prakticky „neviditelný“. Bohužel i bez ohledu na kvalitu a úspěšnost odvedené práce, je jí často přisuzován menší význam než práci odvedené v místě pracoviště.

Homeoffice za odměnu

S vědomím všech výše uvedených argumentů, se naše opětovné usednutí v našich starých dobrých kancelářích jeví jako to nejlepší. I v tomto případě ale výjimka potvrzuje pravidlo. Pokud máte pocit, že jste z domova naopak mnohem produktivnější a kreativnější, teď je vaše šance zažádat alespoň o částečné umožnění práce z domova. Zásluhou této zcela nové „homeofficové“ zkušenosti třeba i váš zaměstnavatel prozřel a po vyhodnocení výsledků bude k této možnosti otevřenější a přístupnější. Pokud všichni dodrží pravidla a záhy nespadnou do všech nástrah, které tento pracovní model přináší, mohou zaměstnanci i zaměstnavatelé ze situace pouze vytěžit.

Mohlo by tě zajímat

Hodnocení