Jak napsat správně životopis?

Konečně jste narazili na vysněnou nabídku práce (třeba u nás 🙂 a rozhodli jste se, že se přihlásíte do výběrového řízení. Obvyklou praxí je poslat potenciálnímu zaměstnavateli váš životopis. Někdy stačí jen profil na Linkedinu nebo sepsání vašich zkušeností do e-mailu. Ale nejčastěji bude nutné přiložit k žádosti o práci právě váš životopis.

Proč tomu tak je? V první řadě jde o to přesvědčit budoucího zaměstnavatele, že právě vy jste tou ideální posilou a přesně tím, koho hledají. Jenomže to není úplně jednoduché, proto přinášíme několik tipů, jak napsat správně životopis.

Fotka a datum narození

Na mnoha místech se dočtete, co by měl životopis obsahovat. Dozvíte se, že bez fotky je to špatně, datum narození je potřebnou součástí a podobně. Je to ale pravda? Každý náborář se na věc dívá rozdílně, ale v kostce. Fotografie ano, pokud je profesionální. Fotky v plavkách, prádle nebo se sklenicí vina si raději nechte pro kamarády. Datum narození je také (stejně jako další údaje) dobrovolné. Uvádět ho, může být do určité míry diskriminační pro všechny věkové kategorie. Personalista, pokud to potřebuje, váš věk dokáže odhadnout i bez jeho uvedení do životopisu. Pokud jej tam ale neuvedete, může to být výhodou ať jste těsně po škole nebo před důchodem. Je totiž větší šance, že si projde vaše zkušenosti nebo souhrn toho, co můžete firmě nabídnout bez zkreslení znalosti vašeho věku. Přece jenom jsme lidi a někdy se nedokážeme ani při sebevětší snaze vyhnout zobecňování.

Něco o vás

Napište něco o sobě. Souhrn pracovních zkušeností je fajn, ale ne vždy výběrové řízení vyhraje kandidát, který má nejlepší praxi. Hledáme prostě někoho, kdo se k nám bude hodit, tak proč nenapsat, co vás baví, jaké hledáte kolegy nebo, co vám v práci dělá radost? 

Praxe a zkušenosti

Vypište relevantní praxi nebo pracovní zkušenosti. Říká se, že pro každou práci bychom měli životopis upravit tak, aby v něm byly hlavně informace, které mohou být pro pozici potřebné. Asi není nutné vypisovat všechny brigády, které jsme měli před dvaceti lety, ale pokud se hlásím například na pozici účetní, tak znalosti ze školy a jakákoliv praxe účetní by v životopise neměla chybět.

Nepřehánějte

Nevymýšlejte si a pište do životopisu jen to, co opravdu umíte. HTML neznamená, že umíte spustit internetový prohlížeč, úroveň jazyka nenadhodnocujte a podobně. Na osobním pohovoru může jednoduše dojít například ke krátkému rozhovoru v cizím jazyce, který máte v životopise napsaný. Nikdo asi nezažívá rád, když se zjistí, že místo plynulé znalosti slovem i písmem nedokážete složit ani větu bez gramatické chyby.

Hlavně bez chyb

Dejte si pozor na gramatické chyby. Pokud v životopise tvrdíte, že perfektně ovládáte češtinu, tak budou chyby působit přinejmenším zvláštně. Pokud se hlásíte na pozici, kde je předpoklad, že budete bezchybný písemný projev potřebovat, mohou vás chyby dokonce z výběrového řízení vyřadit.

Grafická úprava životopisu

Formátování a grafická úprava jsou další věcí, na které často zapomínáme. Životopis je vaší vizitkou, takže když jej odfláknete a nedá se v něm vyznat je to pro vás velké mínus.

Použijte šablonu

Internet je plný šablon, které vypadají k světu. Důležitý je ale obsah. Zamyslete se nad tím, co by vám mohlo otevřít dveře k osobnímu setkání a teprve poté začněte životopis psát. Pište jen to zásadní. Podrobnosti přijdou na řadu při osobním setkání.

Nebojte se zavolat

Z inzerátu nejde poznat, jaké dovednosti nebo praxe jsou pro práci důležité? Nejjednodušším řešením je zavolat přímo na personální oddělení a zeptat se. Jsme jen lidi a co zní pochopitelně personalistovi nemusí dávat jiným smysl, takže krátký hovor vám může pomoci se rozhodnout, jestli vůbec své osobní údaje a pracovní historii formou životopisu předávat nebo ne.

Zkuste to!

Máte chuť zjistit, jak to funguje? Podívejte se na naše volné pozice v odkazu ZDE, vyberte si vysněnou pozici a životopis nám pošlete. Rádi se s vámi o něm pobavíme při osobním setkání. Najdete nás v Olomouci, kde také nabízíme většinu pracovních pozic.

Hodnocení